«نبرد در کمین‌های پنجه‌ گرگی»؛ گزارشی از عملیات خیبر

 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۲۰
 
 
کتاب «نبرد در کمین‌های پنجه‌ گرگی‌(گزارش عملیات خیبر)» از سوی انتشارات «نیلوفران» منتشر شد.
 
عبدالرضا سالمی‌نژاد، مدیرمسئول انتشارات «نیلوفران» در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) درباره تازه‌های این نشر اظهار کرد: مجلد ششم از مجموعه 14 جلدی «نگاهی به حضور حماسی لشکر 7 حضرت‌ ولی‌عصر(عج) در هشت سال دفاع مقدس» با عنوان «نبرد در کمین‌های پنجه‌ گرگی(گزارش عملیات خیبر)» منتشر شد. 

وی افزود: مجلد‌های اول تا سوم این مجموعه شامل «فاتحان سایت و رادار(گزارش عملیات فتح المبین)»، «فاتحان شلمچه(گزارش عملیات بیت‌المقدس)» و «دلاوران پاسگاه زید(گزارش عملیات رمضان)» پیش از این به بازار عرضه شده بود. مجلد‌های چهارم و پنجم با موضوع «گزارش عملیات والفجر مقدماتی» و «گزارش عملیات والفجر 1» این مجموعه همچنین مجلد هفتم نیز در حال نگارش است. تدوین و انتشار این مجموعه از سال 1394 آغاز شد. 
 
سالمی‌نژاد با اشاره به پشتوانه پژوهشی در تولید مجموعه «نگاهی به حضور حماسی لشکر7 حضرت‌ ولی‌عصر(عج) در هشت سال دفاع مقدس» گفت: انتشار این مجموعه با حمایت پژوهشی «ستاد تدوین لشکر 7 ولی‌عصر» با مدیریت سردار عبدالمحمد کوچک انجام می‌شود.  
     
یک روایت از «نبرد در کمین‌های پنجه‌ گرگی»
در پشت جلد این کتاب به روایت حسن کابد خورده (متین‌کیا) جانشین گردان می‌خوانیم: «دشمن در هر صد متر یک کمین پنجه ‌گرگی گذاشته بود که یک دسته ما تلف می‌شد تا آن‌را از بین ببرد. ما دو دسته را صرف درگیری با کمین‌‌ها کردیم، دو گروهان هم همه‌شان حمل‌کننده پل‌ها و پله‌ها بودند. بدون استثناء – به غیر کسانی که زخمی شدند، بقیه نیرو‌ها هر کدام یک پل دسشان بود. حالا نیرویی که پل دستش باشد، در آن کانالی که یک متر و نیم عرضش بود، چه جوری می‌خواهد با آن همه کمین دشمن بجنگد، خود معضلی دیگر بود! حدود یک ساعت زحمت کشیدیم تا پل‌ها را طوری توی کانال‌ها جا به جا کنیم که نیرو‌‌ها بتوانند به حرکت خود ادامه دهند. از طرفی نیرو‌های داخل کمین‌های دشمن همه در سنگری مجهز‌تر و مسلط‌ تجمع کردند، تا بهتر ما را زیر آتش خود بگیرند. این سنگر سه تیر‌بار غیر رسام و چند و چند‌آر‌پی‌جی زن داشت که کف کانال را هم می‌زند. یعنی یک تیر‌بار غیر‌رسام از پایین ما را می‌زند، و یک تیر‌بار رسام از بالا.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 250907