«مدادهای رنگی و سه نمایشنامه‌ دیگر» به دست نوجوانان رسید

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۳۳
 
 
کتاب «مدادهای رنگی و سه نمایشنامه‌ دیگر» اثر مهران مقدر از سوی انتشارات کیان افراز برای نوجوانان منتشر شد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، «مدادهای رنگی و سه نمایشنامه‌ دیگر» اثر مهران مقدر شامل چهار نمایشنامه‌ برای کودکان و نوجوانان است که به تازگی از سوی انتشارات کیان افراز منتشر شده است.
 
مهران مقدر درباره این کتاب می‌گوید: «بدون شک پایه‌گذاری فرهنگ هر جامعه از آموزش به نسل جدید آغاز می‌شود. نمایش به‌عنوان یکی از مهم‌ترین رسانه‌های فرهنگی نقش بسزایی را در این امر برعهده دارد. پرداختن به ادبیات و نمایش کودک و نوجوان برای رشد فرهنگ و جامعه مهم‌ترین عاملی بود که سبب شد تا از سال 1370 در عرصه‌ی هنرهای نمایشی به فعالیت بپردازم.»
 
مقدمه این کتاب به قلم حسین فدایی حسین، نمایشنامه‌نویس و مترجم حوزه کودک و نوجوان و بزرگسال نوشته شده است. در بخشی از این مطلب می‌خوانیم: «سال‌هاست مسئله‌ی کمبود متون نمایشی در کشور ما به معضل تئاتر تبدیل شده و همه‌ دست‌اندرکاران این عرصه، مشکل اصلی در مسیر تولید تئاتر را نبود نمایشنامه‌ می‌دانند. این البته حقیقتی است که در آن شک و تردیدی وجود ندارد چرا که نمایشنامه، طرح اصلی و نقشه جامع یک اثر نمایشی‌ست که مسیر حرکت و نحوه‌ رسیدن به مقصود را برای گروه اجرایی مشخص می‌کند.
 
اما درخصوص ادبیات نمایشی کودک و نوجوان، مشکل به‌مراتب بزرگ‌تر است؛ دلیل آن هم این است که در درجه‌ی اول، تئاتر کودک و نوجوان مقوله‌ی جدیدی محسوب می‌شود که حاصل رویکردهای فرهنگی و هنری نوین در قرن معاصر است، پس مانند تئاتر بزرگسال از قدمت و پیشینه‌ی وسیعی برخوردار نیست. دلیل دوم نیز به جایگاه تئاتر کودک و نوجوان در کلیت تئاتر مربوط می‌شود که متأسفانه جایگاه مطلوب و قابل اعتنایی نیست. به جرأت می‌توان گفت تئاتر کودک ونوجوان برای بسیاری از اهالی تئاتر شناخته شده نیست و فعالان اندک این عرصه از اعتبار و موقعیت قابل قبولی حتی نزد خانواده‌ی بزرگ تئاتر برخوردار نیستند. این در حالی‌ست که تئاتر کودک و نوجوان، عرصه‌ای به‌مراتب تخصصی‌تر و مهم‌تر از تئاتر بزرگسال محسوب می‌شود که از ظرافت، حساسیت و اهمیت بیشتری برخوردار است.
 
 چه‌بسا برخی از عناصر سازنده‌ی یک متن نمایشی در تئاتر بزرگسالان، از جمله داستان‌پردازی و یا بازروایی وقایع فرعی، گاه ممکن است به‌عمد توسط نویسنده کنار گذاشته شود اما نمایشنامه‌نویس کودک و نوجوان می‌بایست علاوه‌بر به‌کارگیری دست همه‌ی عناصر ساختاری در نمایشنامه بزرگسال، موارد دیگری را هم مورد توجه قرار دهد. از جمله این موارد می‌توان به تأکید‌گذاری، درشت‌نمایی و اغراق‌‌های فنی، ایجاد فضای فانتزی، خیال‌پردازی، نمایش موقعیت‌های رویاگونه و جادویی و ایجاد ریتم و ضرباهنگ متناسب با حال‌وهوای مخاطب و در عین‌حال، نگاه ساده و سرراست، به‌دور از حواشی و اضافات گمراه‌کننده اشاره کرد.»
 
«مدادهای رنگی و سه نمایشنامه‌ی دیگر» دومین مجموعه‌ نمایشنامه‌ای است که مهران مقدر در بخش کودکان و نوجوانان به چاپ ‌رسانده است. مجموعه‌ اول با نام «حسنی و دیو قلقلی» شامل چهار نمایشنامه از داستان‌های ایرانی است. مهران مقدر در سال 1371 با پایه‌گذاری گروه نمایش سروش عمده‌ فعالیت‌هایش را در زمینه‌ نمایش کودک و نوجوان آغاز کرد. اما در شاخه‌ بزرگسالان نیز نمایشنامه‌هایی در حوزه‌ مسایل اجتماعی دارد که اکثر آن‌ها را به روی صحنه برده‌ و به‌زودی به چاپ می‌رساند.
 
انتشارات کیان افراز کتاب «مدادهای رنگی و سه نمایشنامه‌ دیگر» را در قالب 92 صفحه با شمارگان 500 نسخه و قیمت 100 هزار ریال منتشر کرده است.
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 250779