​تورگنیف‌خوانی کسی که متهم به جاسوسی است

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۵۰
 
 
ادوارد اسنودن، افشاگر اسناد آمریکایی، که از سوی دولت آمریکا متهم به جاسوسی است در روزهای اقامتش در روسیه دست به تورگنیف‌خوانی زده است.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، وکیل اسنودن گفته است به کارمند سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا کتاب‌های زیادی داده است و رمان «پدران و پسران» نوشته‌ ایوان تورگنیف آخرین کتابی بوده که به او داده است.
 
به نوشته‌ خبرگزاری ریانووستی، اسنودن این رمان‌ها را به زبان انگلیسی می‌خواند نه روسی. رمان «پدران و پسران» سال 1862 نوشته شد و از آن زمان تاکنون از آثار ادبی مهم جهان به شمار رفته است. در این رمان پدران نماد افراد محافظه‌کاری هستند که در آنها اصلاحات به کندی صورت می‌گیرد یا اصلاً اصلاح نمی‌شوند.
 
در مقابل پسران در این رمان افرادی رادیکال هستند و بازارف، قهرمان داستان، که پیرو مکتب نهیلیسم است در جدال با مکتب مخالف، با پدرش کلنجار می‌رود. این رمان را چند دهه‌ پیش مهری آهی از زبان روسی به فارسی ترجمه کرد و اکنون چند ناشر آن را به صورت همزمان منتشر می‌کنند.
 
ادوارد اسنودن که اکنون 33 سال دارد پس از افشای مواد طبقه‌بندی شده مربوط به سیستم‌های ارتباطی و نظارت اینترنت در سال ۲۰۱۳ از طریق هنگ‌کنگ به روسیه فرار کرد. شماری از سازمان‌های بین‌المللی حقوق بشر از باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، خواسته بودند که او را عفو کند اما او در آمریکا هنوز با اتهام جاسوسی رو به رو است.
 
مقامات آمریکا گفته‌اند اقدامات افشاگرانه ادوارد اسنودن به امنیت ملی آمریکا ضربه زده و باعث شده نهادهای اطلاعاتی این کشور فرصت دسترسی به اطلاعات بسیار سودمندی را که از طریق شرکای امنیتی خود کسب می‌کردند، از دست بدهند.
 
این تحلیلگر سابق اطلاعاتی از سال ۲۰۱۳ پس از آن که در فرودگاه مسکو به دلیل لغو اعتبار گذرنامه‌اش توسط آمریکا قادر به سفر نبود، در روسیه به سر می‌برد.
 
ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، دو هفته‌ پیش در گفت‌وگویی با اولیور استون، فیلم‌ساز آمریکایی، گفت ادوارد اسنودن خائن نیست و به منافع ملی آمریکا آسیب نزده است. او هیچ سند و یا مدرک محرمانه‌ای را از آمریکا به کشورهای دیگر منتقل نکرده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 249244