آثار تازه‌ای از احمد شاکری بر محور نقد ادبیات داستانی انقلاب منتشر می‌شود

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۲ تير ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۵۸
 
 
احمد شاکری چهار اثر تازه را با موضوع پژوهش‌های داستانی و نقد حوزه‌های انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و قرآنی در اختیار ناشران قرار داد.
 
احمد شاکری به خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) گفت: چهار کتاب تازه‌‌ام با نام‌های «سَره از نا سَره»، «فلسفه داستانِ داستان»، «دوباره نگاه کن» و «درباره مانایی و میرایی» در اختیار ناشر قرار گرفته‌اند.
 
وی درباره این آثار توضیح داد: کتاب «سره از ناسره» شامل 9 نقد بر داستان‌های دفاع مقدس است که این نقد‌ها در سال 1392 نوشته شده‌اند.
 
این پژوهشگر برگزیده چهاردهمین جایزه «قلم زرین» ادامه داد: منتقدانی چون فیروز زنوزی جلالی، کامران پارسی‌نژاد، مریم مقانی، مرضیه آتشی‌پور و ابوالفضل طاهر‌خانی این آثار را نقد کرده‌اند. این کتاب برای انتشار در اختیار نشر صریر قرار گرفت.
 
وی افزود: کتابی با نام «درباره مانایی و میرایی» در دست انتشار دارم که نقدی بر حوزه ادبیات داستانی انقلاب اسلامی دارد. در واقع در این کتاب به جریان ادبی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس پرداخته‌ام.

شاکری از کتاب «دوباره نگاه کن» به عنوان دیگر کتاب در دست انتشار خود در پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی یاد کرد و گفت: این کتاب، مجموعه گفت‌‌وگو‌هایی است که سال گذشته درباره قصص قرآنی در شبکه آموزش سیما پخش شده بود. این برنامه امسال نیز از همین شبکه بازپخش شد و کتاب آن برای انتشار در اختیار پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی قرار گرفت.
 
به گفته این عضو هیات علمی گروه ادبیات اندیشه پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، کتاب «فلسفه داستانِ داستان» نیز از همین پژوهشگاه در دست انتشار است. این کتاب در حوزه فلسفه مضاف است و به چیستی داستانِ داستان می‌پردازد.

وی با بیان این‌که در کشور‌های غربی در این زمینه کار‌های بسیاری انجام شده است، افزود: در ایران در زمینه روایت‌شناسی و نظریه‌های ادبی کار چندان قابل توجهی انجام نشده و نمی‌شود و در واقع پژوهش‌های پردامنه‌ای در این زمینه نداریم.

شاکری گفت: در کتاب «فلسفه داستانِ داستان» با رویکرد فلسفه اسلامی به این موضوع پرداخته‌ام. البته این کتاب نخستین دفتر از چندگانه‌ای با همین موضوع است و من تصمیم دارم درباره دیگر ارکان داستان هم با نگاه چیستی فلسفی آثاری را منتشر کنم.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 238303