داوری چهارمین دوره مسابقه داستان‌نویسی افسانه‌ها آغاز شد

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۳۴
 
 
داوری چهارمین دوره مسابقه داستان‌نویسی افسانه‌ها آغاز شده است و نتایج اولیه در پایان فروردین 1395 اعلام می‌شود.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) فرآیند داوری چهارمین دوره مسابقه‌ داستان‌نویسی افسانه‌ها با پایان مهلت ارسال اثر از سوی شرکت‌کنندگان و یک بار تمدید آن تا پایان بهمن 1394، آغاز شد.
 
داوری این دوره از مسابقه‌ داستان‌نویسی افسانه‌ها با تفاوت عمده نسبت به سه دوره‌ قبلی به صورت تخصصی و ژانربندی شده صورت می‌گیرد؛ این شیوه توسط سرداور دوره‌ سوم، محمد قصاع که سرپرستی داوران چهارمین دوره را نیز بر عهده دارند، پیشنهاد شد.
 
در چهارمین دوره مسابقه داستان‌نویسی افسانه‌ها 362 اثر از سوی 224 نویسنده دریافت شد که این آمار نسبت به دوره‌ سوم مسابقه، رشد بیش از دوبرابری داشته است که این نشان از اعتماد و اقبال روز افزون اهل قلم در ایران نسبت به این حوزه ( فانتزی، علمی‌تخیلی، وحشت) و نیز مسابقه‌ داستان‌نویسی افسانه‌ها دارد.   

در این دوره، در مرحله‌ مقدماتی، آثار بدون هرگونه بررسی تکنیکی، تفکیک ژانر می‌شوند و چنانچه ارسال کننده‌ اثر، ژانر اثر را اشتباه اعلام کرده باشد، در شاخه‌ صحیح دسته‌بندی می‌شود.
 
در مرحله‌ بعد داوران مرحله‌ میانی، آثار را مورد ارزیابی و نمره‌دهی قرار می‌دهند. ایده‌ اثر، پرداخت اثر، اصیل بودن اثر از جمله مهم‌ترین شاخص‌هایی است که در این مرحله مورد ارزیابی و داوری قرار می‌گیرد. بیش از 90% آثار به این مرحله راه پیدا می‌کنند اما در نهایت بهترین آثار که بالاترین نمرات را از مرحله‌ میانی کسب کنند، به مرحله‌ نهایی راه می‌یابند.
 
داوران مرحله‌ میانی هشت نفر هستند؛ سه سر داور و پنج داور برای سه ژانر به صورت اختصاصی. سرداوران مونا تابش، صفا کام‌دیده و بهنام حاجی‌زاده و داوران ژانری سحر موتورچی، بهداد احمدی، رضا موسوی، عبداله زارعی و کژوان آبهشت هستند.
 
گفتنی است داوری مرحله‌ نهایی این دوره از مسابقه را تیمی 7 نفره بر عهده خواهد داشت. نتایج این مرحله از داوری- مرحله میانی- تا پایان خرداد 1395 اعلام می‌شود و در نهایت اسامی برندگان مسابقه مرداد ماه 1395 در آیین اختتامیه‌ چهارمین دوره مسابقه داستان‌نویسی افسانه‌ها، با حضور جمعی از اهالی فرهنگ و ادب در تهران معرفی شده و تقدیر می‌شوند. 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 234376