ایرج کریمی در گذشت

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۱ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۲۳:۲۷
 
 
ایرج کریمی، سینماگر ایرانی، عصر امروز بر اثر سرطان خون درگذشت. از این هنرمند تالیف ها و ترجمه های زیادی در خصوص سینما موجود است.
ایرج کریمی در گذشت
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، ایرج کریمی، فیلمساز و منتقد ایرانی، ساعاتی قبل به دلیل عارضه سرطان خون در تهران درگذشت.
مشهورترین اثر وی در سینما، «باغ های کندلوس» است. او همچنین کارگردانی «نسل جادویی» و «رابطه» را در کارنامه خود دارد.

ایرج کریمی آثار زیادی در حوزه نقد و ترجمه را روی پیشخان کتابفروشی ها قرار داد. «ده سال با هملت»، «ادبیات از چشم سینما»، «از خانه تا رودخانه؛ به یاد آذربایجان»، «برگمان و خدا در پرتو نور زمستانی»، «روکو و برادرانش»، «شناخت سینما»، «عاشقانه های تهران» و «عباس کیارستمی، فیلمساز رئالیست» تعدادی از آثار مکتوب او هستند.

ایرج کریمی متولد 1332 در تهران و تحصیل کرده مهندسی مکانیک در دانشگاه امیرکبیر بود. او فعالیت حرفه ای در زمینه تحصیلی خود را به خاطر علاقه به سینما رها کرد و در دهه هفتاد، به صورت مداوم به مقاله نویسی برای ماهنامه فیلم مشغول بود.

ایرج کریمی، فیلمساز و مترجم و منتقد ایرانی، عصر امروز چهارشنبه یازدهم شهریور ماه 1394، رخت از دنیای فانی بربست. پیکر این هنرمند، روز جمعه سیزدهم شهریور ماه از مقابل ساختمان شماره دو خانه سینما (خیابان وصال) تشییع خواهد شد.

خبرگزاری کتاب ایران، درگذشت این هنرمند را به خانواده وی و هنرمندان سینما تسلیت می گوید.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 226506