همزمان با ماه مبارک رمضان دوره دهم «نذر کتاب» برگزار می‌شود

یک نذریِ خواندنی پیش از افطار برای روزه‌داران

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۲۲
 
 
انتشارات هزاره ققنوس همزمان با ماه مبارک رمضان، دهمین دوره طرح «نذر کتاب» را برگزار می‌کند.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) رضا حاجی‌آبادی، مدیر انتشارات هزاره ققنوس که  طرح « نذر کتاب» به نام او در روزنامه رسمی جمهوری اسلامی و نیز اداره کل حقوقی و امور مالکیت معنوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ثبت شده است، در این باره اظهار کرد: تصمیم داریم رمضان امسال دهمین دوره طرح «نذر کتاب» را با مشارکت مردم و ناشران برگزار کنیم. تلاش ما این است که روزه‌داران در ایام ماه مبارک رمضان بتوانند از این نذری‌های فرهنگی بهرمند شوند.

وی ادامه داد: افرادی که تمایل دارند در این نذری فرهنگی مشارکت کنند، می‌توانند با ارسال کلمه «نذر» به شماره ۰۲۱۰۰۰۰۳۶۵ اطلاعات بیشتری دریافت کنند.

بانی طرح «نذر کتاب» درباره سابقه این طرح، گفت: این طرح از سال ۱۳۸۸ به ابتکار انتشارات هزاره ققنوس آغاز شد. به عبارت دیگر بانی و متولی نخستین این طرح انتشارات هزاره ققنوس بوده است. سال نخست حدود سه یا چهار ناشر بودیم با حدود ۱۰ عنوان کتاب و در حال حاضر هم که در سال ۹۴ هستیم دوره دهم طرح در حال اجرا است.

حاجی‌آبادی با بیان این‌که درهای نذر کتاب به روی همه باز است، عنوان کرد: اگر رسانه‌ها به این امر کمک کنند بدون تردید این طرح در سطح کشور فراگیر می‌شود. کاری که در این طرح انجام می‌دهیم، یک خیمه و یک تکیه فرهنگی است و درِ آن به روی همه باز است و از کسی که به اندازه ۵۰۰۰ تومان بودجه دارد تا کسی که حتی این مبلغ را هم نمی‌تواند بدهد و تنها می‌خواهد کتاب را در دست افراد جامعه بچرخاند، می‌توانند در این طرح شرکت کنند و به فراگیری این طرح کمک کنند.

وی با بیان این‌که رمضان امسال بنا داریم از مردم برای محل‌های عرضه کتاب‌های نذری کمک بخواهیم، اظهار کرد: کسانی که تمایل به مشارکت در این طرح را دارند می‌تواند همه روزه به ستاد نذر کتاب که در دفتر انتشارات هزاره ققنوس مستقر است مراجعه و به‌عنوان توزیع‌کننده کتاب‌های نذری فعالیت کنند.
 
مدیر انتشارات هزاره ققنوس درباره طرح نذر کتاب، توضیح داد: ما نمی‌خواهیم کتاب‌ها در قفسه کتابخانه‌ها زندانی شوند، کتاب‌های نذری برای خوانده شدن نذر شده‌اند، تلاش ما ترویج سنت حسنه نذری دادن برای یک محصول فرهنگی مثل کتاب است، فرهنگ نذری فقط برای غذای جسم نیست؛ می‌توان غذای روح مردم را نیز تأمین کرد.
 
بانی طرح «نذر کتاب» ادامه داد: برای ترویج فرهنگ مطالعه نیاز نیست درخت‌ قطع کنیم، لازم نیست به محیط زیست آسیب برسانیم، یادمان باشد هر کتاب خوب را چند نفر می‌توانند بخوانند، کتاب یک نذری است که می‌توان پیش از افطار در ماه رمضان به دیگران داد.
 
حاجی‌آبادی در پایان سخنانش، با بیان این‌که این طرح تا پایان ماه مبارک رمضان ادامه خواهد داشت، گفت: متولیان طرح «نذر کتاب» تاکنون از هیچ سازمان و نهاد دولتی و غیردولتی حمایتی دریافت نکرده اند و انتظار کمک نیز ندارند اما از برخی عزیزانی که شاید به نوعی سنگ‌اندازی می‌کنند تقاضامندیم که اندکی تجدیدنظر کنند چرا که هدف این طرح، چیزی جز ترویج فرهنگ کتابخوانی ـ آنچه که مورد نیاز جامعه است ـ نیست. تقاضامندیم افرادی که سعی دارند این طرح را به نام خود ثبت کنند، لااقل فرایند اجرای طرح را به درستی انجام دهند.
 
علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر و انجام هماهنگی‌های لازم می‌توانند با شماره 88317832 تماس بگیرند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 223578