۲
 

بیست و یکمین چاپ «تکنیک بازیگری» آدلر منتشر شد

 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۲ فروردين ۱۳۹۴ ساعت ۲۱:۰۷
 
 
بیست و یکمین انتشار «تکنیک بازیگری» نوشته استلا آدلر با ترجمه احمد دامود از سوی نشر مرکز منتشر شد. این کتاب برای نخستین بار در سال 1372 روانه کتابفروشی‌ها شده بود.
 
احمد دامود، مترجم کتاب «تکنیک بازیگری»
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) نشر مرکز به تازگی بیست و یکمین چاپ کتاب «تکنیک بازیگری» نوشته استلا آدلر با ترجمه احمد دامود را منتشر کرده است. این کتاب برای نخستین بار در سال 1372 با شمارگان سه هزار نسخه و بهای سیصد تومان در دسترس مخاطبان قرار گرفت.

آدلر در این کتاب آموزش بازیگری تئاتر را بر اساس روش ابداعی کنستانتین استانیسلاوسکی، بازیگر و کارگردان مشهور روسی با عنوان «بازیگری سیستم» به مخاطبان ارائه می‌کند.

کتاب 12 فصل دارد که عناوین آنها به ترتیب عبارتند از: «اهداف بازیگر»، «آغاز تکنیک»، «تخیل»، «شرایط محیطی»، «رویداد»، «توجیه»، «کار در صحنه»، «شخص بازی»، «واژگان رویداد»، «اولین برخورد بازیگر با نویسنده»، «کار بر روی متن» و «سهمی که بازیگر ادا می‌کند».

این کتاب مقدمه‌ای نیز به قلم مارلون براندو، بازیگر مشهور تئاتر و سینما و ایفاگر نقش‌های ماندگار در فیلم‌هایی چون «پدرخوانده»، «زنده‌یاد زاپاتا»، «آخرین تانگو در پاریس»، «اتوبوسی به نام هوس» و «در بارانداز» به همراه خود دارد. براندو یکی از مشهورترین شاگردان آدلر است.

بخشی از مقدمه مارلون براندو بر این کتاب به این شرح است: «برای من استلا آدلر، تنها یک استاد بازیگری نیست. او از طریق کارش اطلاعات بسیار با ارزشی در اختیار ما قرار می‌دهد: اینکه به چه ترتیب چگونگی فعل و انفعالات عاطفی خود و همچنین دیگران را کشف کنیم. این برای من آزار دهنده است که ارزش کمک‌های او به ارتقای سطح فرهنگ تئاتری تاکنون آنطور که باید شناخته نشده و مورد تقدیر قرار نگرفته است. زیرا او به‌عکس بعضی از افراد معروفی که به عنوان اشاعه دهنده روش به اصطلاح «بازیگری متد» شهرت یافته‌اند، به بهره کشی مبتذل در این راه تن در نداده است».

بخش دیگری از مقدمه براندو بر این کتاب گویای اهمیت و تاثیر بسیار آدلر بر مقوله بازیگری در سینما و تئاتر است: «امروزه همه فیلمسازان، تقریبا در هر نقطه‌ای از جهان، به‌نوعی از فیلم‌های آمریکایی تاثیر پذیرفته‌اند و این فیلم‌ها نیز به نوبه خود تحت تاثیر آموزش‌های استلا آدلر قرار داشته‌اند... بازیگری پدیده‌ای شگفت انگیز از نهاد انسان است و تحلیلی که خانم آدلر از فن بازیگری ارائه می‌دهد، تحلیلی برنده و هوشمندانه است که در ارائه آن بسیار تاخیر شده. امیدوارم که همه از خواندن این کتاب به همان اندازه که من لذت بردم، لذت ببرند.»

استلا آدلر، نویسنده این کتاب (متولد 1901 و درگذشته در 1992) یکی از مشهورترین مدرسان بازیگری در آمریکاست، که تکنیک بازیگری خاص خود را بر اساس متد استانیسلاوسکی، بنیان‌گذاری کرد. وی در سال 1949 استودیوی بازیگری خود را که هم‌اکنون با نام «استلاآدلر کنسرواتوری آو اکتینگ» مشهور راه‌اندازی کرد. مارلون براندو، یکی از مشهورترین بازیگرانی است که آموزش اولیه خود را در کارگاه بازیگری استلا آدلر گذراند.

بیست و یکمین چاپ کتاب «تکنیک بازیگری» استلا آدلر با ترجمه احمد دامود با شمارگان هزار نسخه، 176 صفحه و بهای 9 هزار و 900 تومان منتشر شده است. برای مطالعه فایل pdf نخستین صفحات کتاب به این نشانی بروید. چاپ قبلی (بیستم) این کتاب در سال 1392، با شمارگان هزار و 800 نسخه و بهای هشت هزار و 900 تومان منتشر شده بود.

لازم به ذکر است که ترجمه دیگری از این کتاب نیز با عنوان «هنر بازیگری» به قلم فاطمه خسروی از سوی نشر افراز منتشر و در دسترس مخاطبان قرار گرفته است. دومین چاپ این کتاب نیز چندی پیش روانه کتابفروشی‌ها شد.

درباره مترجم
احمد دامود، متولد سال 1318 در تهران، فارغ التحصیل رشته آموزش تئاتر از دانشگاه لویولا آمریکاست. عموم منتقدان از دامود به عنوان یکی از مهم‌ترین مدرسان، محققان و مترجمان تئاتر در ایران پس از انقلاب یاد می‌کنند.

«درباره کارگردانی فیلم» نوشته دیوید ممت، «کار عملی بازیگر» نوشته رابرت بندتی و « بازيگر حرفه‌ای: روش آموزش بازيگری در دانشگاه نيويورک» نوشته ملیسا برودر، نام تعدادی از ترجمه‌های منتشر شده دامود است.

همچنین از میان مهم‌ترین تالیفات منتشر شده دامود نیز می‌توان به این کتاب‌های اشاره کرد: «اصول کارگردانی تئاتر»، «بازيگری و پرفرمنس آرت: راهنمای تمرين‌های عملی و نقد و نظر درباره‌ پرفرمنس آرت»، «بازيگری متد: شيوه اكتورز استوديو در پرورش بازيگر با بخش‌هايی درباره‌ تفاوت‌های بازيگری در سينما و تئاتر»، «نگاهی كوتاه به خلاقيت: بازيگری و آشفتگی‌های روانی» و «بازيگری و كارگردانی در تئاتر و سينما از نگاه دو كارگردان برجسته اليا كازان و اينگمار برگمان»
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 220825
 


 
پناهی
United States
۱۳۹۷-۰۷-۰۸ ۱۲:۳۶:۵۱
dچکونه کتاب تکنیک بازیگری استاد را میتونم بخرم (226905)
 
مشتی
United Kingdom
۱۳۹۷-۰۷-۲۱ ۱۶:۴۵:۰۴
خیلی راحت تشریف میبرید کتابفروشی و کتاب رو از کتابفروش درخواست میکنید، اگر در جایی هستید که کتابفروشی به روز نداره میتونید از سایتهای فروش کتاب خریداری کنید (227072)