پیکر علی بابا عسگری، پژوهشگر تاریخ و جغرافیای بهشهر فردا به خاک سپرده می‌‌شود

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۹ فروردين ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۰۰
 
 
علی بابا عسگری، جغرافیدان و مورخ شهیر مازندرانی در سن 83 سالگی در خارج از کشور درگذشت. وی آثار ارزشمندی را به رشته تحریر درآورده و کتاب بهشهر این استاد گرانمایه به عنوان نخستین کتاب تاریخی منطقه، مورد استناد و استفاده پژوهشگران بومی مازندران و کشور است.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) بابا عسگری تحصیلات ابتدایی را به علت فقر مالی خانواده از 12 سالگی آغاز کرد و با استعدادی که داشت توانست در سال 1330 به عنوان معلم پیمانی در گلوگاه مشغول به کار شود. موفقیت در دانشسرای مقدماتی گرگان و گرفتن دیپلم با نمره عالی موجب شد تا در اولین کنکور سراسری دانشگاه‌های کشور شرکت کرده، مدرک لیسانس تاریخ و جغرافیا را از دانشکده ادبیات دانشگاه تهران دریافت کند.

عسگری از سال 1342 به عنوان دانشجوی کارشناسی ارشد به دانشگاه تهران رفت و تدریس را در مدارس عالی و دانشگاه های کشور آغاز کرد. وی علاوه بر تدریس، از سال 1343 آثار ارزشمند و گرانسنگی را در حوزه تاریخ، جغرافیا و نقشه‌برداری از مناطق مختلف کشور به جامعه فرهنگی عرضه داشت و بیش از پنج دهه از عمر خود را وقف خدمت در مدرسه جغرافیایی سحاب کرد.

عسگری با تالیف کتاب‌های تاریخی و تحقیقی «بهشهر (اشرف البلاد)» در سال 1350، جغرافیای مفصل هزار جریب و نقشه هزار جریب(نکا،بهشهر و گلوگاه) در سال 1365به زادگاه خود ادای دین کرد. کتاب بهشهر این استاد گرانمایه به عنوان نخستین کتاب تاریخی منطقه، هم چنان مورد استناد و استفاده پژوهشگران بومی مازندران و کشور است.

از دیگر آثار ارزشمند استاد علی بابا عسگری می‌توان به کتاب‌های «اطلس جهان» (سال 1343)، «تاریخ عمومی و جغرافیای عمومی» (سال 1348)، «جغرافیای کشورها » (سال 1351)، «اطلس اسناد درتاریخ خلیج فارس به سه زبان» (سال 1352)، «تهیه نقشه کتاب دانشنامه علی ابن ابیطالب»، «تهیه نقشه کتاب دانشنامه امام حسین (ع)، «تهیه نقشه کتاب دانشنامه غدیر عاشورا» (سال 1391)، «اطلس تاریخی ایران و جغرافیا»،  «اطلس مناسک حج در 10جلد» و نظارت بر ویراستاری و چاپ تمام کتاب‌ها، نقشه‌ها و اطلس‌ها از سال 1340 تا 1391 در مدرسه جغرافیایی اشاره کرد.

این محقق مازندرانی و چهره ماندگار جغرافیا و تاریخ مازندران(شرقی) 8 فروردین سال 1394 پس از عمری تلاش علمی و خدمات فرهنگی در خارج از کشور بدرود حیات گفت و طبق وصیت وی (20 فروردین) در آرامگاه تاریخی سفید چاه در هزار جریب به خاک سپرده می‌شود.
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 220701