تعامل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي با ناشران ـ 35

مدير نشر كاوش‌پرداز: يارانه كاغذ به خريد كتاب تخصيص پيدا كند

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۹ تير ۱۳۸۷ ساعت ۱۳:۲۲
 
 
مدير نشر كاوش‌پرداز گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي مي‌تواند با تخصيص يارانه حذف‌شده كاغذ به خريد كتاب گام بعدي را در راه بهبود نشر بلندتر بردارد.\
مدير نشر كاوش‌پرداز: يارانه كاغذ به خريد كتاب تخصيص پيدا كند
 
سيروس لرستاني، مدير نشر كاوش‌پرداز در گفت‌وگو با خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)، گفت: يارانه كاغذ مشكلات زيادي را براي ناشران واقعي و بازار نشر ايجاد كرده‌بود كه با حذف آن بازار متقلبان و سودجويان كساد شد. حالا زمان آن است كه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي اين بودجه را در زمينه خريد و پخش كتاب سرمايه‌گذاري كند.
وي افزود: اين اقدام مثبت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، در صورتي به نتايج بهتري خواهد رسيد كه با قدرت ادامه پيدا كند.

لرستاني ادامه داد: موضوع ديگر در ارتباط با تعامل بيشتر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و ناشران، تسريع در صدور مجوزهاست. ما كتاب‌هايي داريم كه بيش از يكسال از ارسال آنها براي اخذ مجوز مي‌گذرد اما بدون توضيح همان‌طور باقي‌مانده‌است. ممكن است حق به جانب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي باشد چراكه تعداد كتاب‌ها زياد است اما بايد فكري به حال آن شود.

مهدي مرتضوي، مدير داخلي نشر كاوش‌پرداز نيز در اين زمينه گفت: مشكلي كه اكنون بازار نشر با آن روبروست بيشتر به توزيع كتاب باز‌مي‌گردد نه توليد. از آنجا كه پخش‌كنندگان كتاب مجوز ندارند نمي‌توانند از تسهيلات لازم استفاده كنند و از سويي براي نگهداري كتاب مشكل دارند.

وي افزود: وزارت اقتصاد و دارايي به ما اجازه نگهداري كتاب‌هاي ناشران ديگر را نمي‌دهد در حالي‌كه بيشتر ناشران براي توزيع گسترده‌تر، معاملات پاياپاي كتاب انجام مي‌دهند و مجبورند كتب ناشران ديگر را نگهداري و پخش كنند. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي مي‌تواند با شفاف‌كردن اين موضوع و هماهنگي با وزارت اقتصاد و دارايي، اين معضل مهم را بهبود بخشد.

مرتضوي در پايان گفت: كارشناسي علمي بر كتاب‌ها نيز از سوي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي لازم است. براي مثال بيست نوع كتاب مقاومت مصالح در بازار است كه تعداد كمي از آنها علمي هستند. با كارشناسي توسط استادان مي‌توان از صدور مجوز براي كتاب‌هايي كه پر از غلطند جلوگيري كرد. اين كار علاوه بر كاهش هزينه‌هاي مختلف نگهداري و چاپ، اعتماد مخاطبان به كتاب را نيز بالا مي‌برد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 22043