۱
 

نخستین اطلس پرندگان شکاری به زبان فارسی منتشر شد

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۱۱
 
 
نخستین چاپ کتاب «اطلس رنگی نژادهای پرندگان شكاری» نوشته احسان مقدس، نخستین بار به زبان فارسی و از سوی انتشارات نیلوبرگ راهی بازار نشر شد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) نخستین چاپ کتاب «اطلس رنگی نژادهای پرندگان شكاری» نوشته دكتر احسان مقدس از سوی انتشارات نیلوبرگ منتشر شد. این كتاب تلاش می‌كند تا نژادهای معروف پرندگان شكاری از جمله عقاب‌ها، سنقرها، دليجه‌ها، قرقی‌ها، سارگپه‌ها، شاهين‌ها، پيغوها، كوركورها، بازها، قوش‌ها، كركس‌ها و جغدها را به علاقه‌مندان معرفی کند.
 
مؤلف معتقد است که تاكنون اطلسی درباره پرندگان شكاری به زبان فارسی چاپ و منتشر نشده بود و به همین دلیل اين اطلس نخستین كتاب در اين زمينه به‌شمار می‌آید.
 
در اين اطلس ابتدا خلاصه‌ای از رده‌بندی پرندگان شكاری و گونه‌های متعدد آن‌ها ذكر شده و سپس به ترتيب انوع مختلف پرندگان شكاری معرفی و در زير تصوير هر يک از اين گونه‌ها توضيحات مختصری درباره آن گونه آورده شده است.
 
مخاطبان «اطلس رنگی نژادهای پرندگان شكاری» را طيف وسيعی از علاقه‌مندان به حيات وحش، مديران باغ‌های پرندگان، علاقه‌مندان به محيط زيست، دامپزشكان و ساير صاحبنظران تشکیل می‌دهند.
 
در بخشی از این کتاب می‌خوانیم: «انسان از ديرباز به نگهداری از پرندگان شكاری توجه داشته و اين توجه با شروع دوران شهرنشينی و تشكيل حكومت‌های محلی و سپس امپراتوری‌های بزرگ از جمله امپراتوری چين، ژاپن، رم، يونان، مصر، ايران و كره گسترش یافته است. بسياری از پادشاهان، امرا، اشراف و درباريان علاقه فراوانی به نگهداری از اين پرندگان و شكار به وسيله آن‌ها از خود نشان داده‌اند.
 
در برخی از دربارهای قديمی نظير دربار امپراتوران عثمانی، سلجوقی، غزنوی و مغول، پست‌های اداری برای نگه دارندگان قوش‌ها و عقاب‌های سلطنتی وجود داشت تا در هنگام رفتن سلطان به شكار، بهترين عقاب‌ها و شاهين‌ها را در اختيار سلطان قرار دهند.»
 
در این اثر آمده که امروزه برخی از افراد، علاقه‌مند به نگهداری از اين پرندگان وحشی هستند و اين امر برخلاف مخاطرات احتمالی، باعث تفريح و شادی آنان می‌شود.
 
نخستین چاپ کتاب «اطلس رنگی نژادهای پرندگان شكاری» نوشته دكتر احسان مقدس، با شمارگان دو هزار نسخه در 160 صفحه، به بهای 10 هزار تومان از سوی انتشارات نیلوبرگ منتشر شده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 219859
 


 
مهران ارین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۴ ۰۳:۲۳:۳۲
متقاضی خرید (222071)