رضیئی ترجمه کتاب «مقدمه‌ای بر تاریخ روابط بین‌الملل از آغاز تا 1871» را به پایان رساند

 
تاریخ انتشار : جمعه ۲۱ فروردين ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۱۰
 
 
سیدحامد رضیئی، مترجم کتاب‌های تاریخی از پایان ترجمه کتاب «مقدمه‌ای بر تاریخ روابط بین‌الملل از آغاز تا 1871» خبر داد و گفت: این کتاب گذری بسیار کوتاه بر تاریخ امپراتوری‌های بزرگ جهان در گذشته است که پایه و اساس کشورهای متمدن بعدی قرار گرفته‌اند.
 
سیدحامد رضیئی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) از پایان ترجمه کتاب «مقدمه‌ای برتاریخ روابط بین‌الملل از آغاز تا 1871» خبر داد و عنوان کرد: این کتاب برای چاپ در اختیار انتشارات امیرکبیر قرار گرفته است.

وی درباره این کتاب توضیح داد: آنچه در این اثر مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد، گذری بسیار کوتاه بر تاریخ امپراتوری‌های بزرگ جهان در گذشته است که پایه و اساس کشورهای متمدن بعدی قرار گرفته‌اند؛ اگرچه برای هریک از امپراتوری‌های بزرگ یونان، روم، پارس، بیزانس، چین و... آثار ارزشمند زیادی به زیور طبع آراسته شده که علاقه‌مندان می‌توانند آنها را مطالعه کنند.

رضیئی گفت: در حقیقت این کتاب مکمل ترجمه سه کتاب دیگر با عناوین «تاریخ روابط بین‌الملل از 1871 تا 1914» (نوشته پی یِر میلزا)، «تاریخ روابط بین‌الملل از 1918 تا 1939» (تالیف پی یر میلزا) و «تاریخ روابط بین‌الملل از 1945 تا 2008» (تالیف موریس واعیس) است.

این مترجم کتاب‌های تاریخی افزود: در دو بخش عمده این کتاب یعنی «توازن‌های اروپایی» و «اروپا و جهان» سعی شده است تا از یک طرف خواننده را متوجه اهمیت کانون اروپایی کنند و از طرف دیگر شروعی باشد برای مناسبات بین‌المللی.

وی گفت: برخلاف باور خیلی‌ها، جهانی‌شدن پدیده‌ای بسیار قدیمی است که تنها در قرن بیستم به آن پرداخته‌اند. از این‌رو مطالب و محتوای این کتاب در دو بخش به واکاوی این موضوع می‌پردازد. بخش نخست مشتمل بر مطالب تالیفی و بخش دوم ترجمه کتاب مذکور است.
 
رضیئی افزود: در بخش نخست کتاب قبل از این‌که برتری و درخشندگی اروپا را از خلال نقش جهانی بریتانیا در جهان و رقابت‌های سلطه‌طلبی و استعماری که در بین قدرت‌های اروپایی وجود داشت بررسی کند، به خطرات دیپلماتیکی که قدرت‌های اروپایی را رودرروی یکدیگر قرار داده، می‌پردازد.

این مترجم با اشاره به بخش دیگر این کتاب بیان کرد: بخش دوم از پیمان صلح 1880 میلادی (دوران بعد از ناپلئون بناپارت) شروع می‌شود و تا سقوط ناپلئون سوم و تشکیل امپراتوری آلمان ادامه دارد.

 سید حامد رضیئی متولد 1316 و فارغ‌التحصیل ادبیات فرانسه و روابط بین‌الملل از کشور فرانسه، استاد سابق زبان در دانشگاه‌های تهران و دانشکده روابط بین‌الملل است. وی دارای تالیفاتی از جمله «دستور زبان و تمرینات» در دو جلد، «روش تدریس زبان فرانسه»، «فرانسه سال اول دبیرستان»، «متون اسلامی به زبان فرانسه» و «فارسی نوشتاری و گفتاری» است.

برخی کتاب‌های وی در زمینه ترجمه «حکومت صد روزه ناپلئون بناپارت»، «شناخت و درک مفاهیم جغرافیای سیاسی»، «جمهوری اروپا»، «گروه فکر»، «تاریخ روابط بین‌الملل از 1918 تا  1939»، «روابط بین‌الملل از 1945 تا امروز» و «تاریخ روسیه از پطر کبیر تا امروز» است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 214631