آخر هفته و کتاب

پیشنهاد مریم زندی برای مطالعه آخر: آندره ژید و هرمان هسه تمام‌شدنی نیستند!

 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۱۳
 
 
مریم زندی، عکاس پرکار و شناخته شده ایرانی مطالعه کتاب‌های «مائده‌های زمینی» آندره ژید و «سیذارتا» هرمان هسه را به مخاطبان «ایبنا» توصیه کرد و گفت که این دو نویسنده متعلق به تمام اعصار هستند و هیچگاه تمام نمی‌شوند.
 
مریم زندی
مریم زندی در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) گفت: آندره ژید، نویسنده شهیر فرانسوی و هرمان هسه، نویسنده و شاعر شهیر آلمانی از نویسندگان محبوب و مورد علاقه من هستند. من از این نویسندگان تأثیر بسیاری گرفته‌ام، تأثیری که در روند کار حرفه‌ای من نیز محسوس بوده است.

وی افزود: هسه و ژید متعلق به تمامی اعصار و قرون و همچنین همه انسان‌ها از هر قومیتی هستند. این دو نویسنده هیچگاه تمام و تکراری نمی‌شوند.


این هنرمند همچنین اظهار کرد: به‌طور مشخص من از میان آثار آندره ژید «مائده‌های زمینی» و از میان آثار هرمان هسه رمان «سیذارتا» را دوست دارم. من در 15 سالگی برای نخستین بار «مائده‌های زمینی» را خواندم و از آن زمان تاکنون هر چهار یا پنج سال، به طور متناوب این اثر را مطالعه کرده‌ام.

زندی در پایان درباره کتابی که هم‌اکنون مشغول مطالعه آن است، گفت: در این روزها مشغول به مطالعه «جشن بی‌معنایی» اثر میلان کوندرا، نویسنده اهل جمهوری چک، هستم. این اثر در زمره آخرین کتاب‌های کوندرا است. من تاکنون از خواندن این کتاب لذتی نبرده‌ام و احساس من بر این است که نویسنده‌ها وقتی مسن‌ می‌شوند، شروع به شعار دادن می‌کنند.
درباره هنرمند
مریم زندی متولد 1325 در گرگان، عکاس شناخته شده ایران در سطح جهان است. وی تاکنون نمایشگاه‌های عکس انفرادی و گروهی بسیاری را در ایران و دیگر کشورهای جهان برپا کرده است.

همچنین تعدادی از مجموعه عکس‌های این هنرمند در قالب کتاب نیز عرضه شده‌اند، که از آن میان می‌توان به کتاب‌هایی با این عناوین اشاره کرد: «ترکمن و صحرا»، «سیمایی از نقاشان معاصر ایران»، «سیمایی از ادبیات معاصر ایران» و «سیمایی از هنرمندان سینما و تئاتر معاصر ایران».
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 213628