دانستنی‌هایی درباره مسائل مردان در یک دانشنامه طبی

20 آذر 1393 ساعت 4:59

«دانشنامه طبی مسائل مردان، آداب ازدواج و زناشویی» به قلم محمد دریایی، نگرشی به مسائل مردان با رویکرد طب سنتی و نوین دارد. این اثر از سوی انتشارات پیام کتاب روانه بازار نشر شده است.


خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)- «دانشنامه طبی مسائل مردان، آداب ازدواج و زناشویی» به قلم دکتر محمد دریایی، متخصص علوم زیستی و گیاهان دارویی، به‌عنوان یک کتاب مرجع، در قالب پنج بخش و 22 فصل، رهنمودهای مکتب‌ساز اسلام را در سه محور تشکیل خانواده، عوامل تحکیم خانواده و آسیب‌هایی که جوانان و مردان جامعه با آن مواجه هستند، به‌صورتی منسجم و با شیوه‌ای نو، همراه با تحلیل و نسخه‌های درمانی بیماری‌ها و اختلالات مطرح کرده است.

در این اثر، شیوه‌های بهره‌گیری از دانش روز و طب اسلامی – ایرانی در درمان بسیاری از بیماری‌ها معرفی شده است. 

زنان، الگوهای اصلاح جامعه
«حیای پسندیده، حیای بی‌جا و ناپسند در موضوع ازدواج»، «توصیف جوانی و تبلور بلوغ»، «زنان، الگوهای اصلاح جامعه»، «پیوند زناشویی و ازدواج در اسلام» و «برخی از احکام نگاه کردن» پنج فصل بخش نخست کتاب را تشکیل می‌دهند. 

در دومین بخش کتاب از موضوعاتی چون «حجله‌گاه عروس و داماد»، «مدیریت انجام مقاربت جنسی در طب ایرانی»، «دعاهای مربوط به مسائل ازدواج و زناشویی» و «چگونگی پیدایش زناشویی در انسان‌های اولیه» بحث به میان آمده است. 

طرح کلی مسائل جنسی مردان
بخش سوم این دانشنامه به «طرح کلی مسائل جنسی مردان»، «فیزیولوژی دستگاه تناسلی مردان»، «فرایند علمی آفرینش انسان از منظر قرآن»، «شبیه‌سازی انسان و حیوانات» و «بارداری و زایمان» اختصاص دارد. 

نویسنده در بخش چهارم نویسنده به «آیین و مراسم نامگذاری کودک از دیدگاه اهل بیت (ع)» و «نکاتی درباره مراقبت از کودک» پرداخته است. 

درمان اختلالات دستگاه تناسلی در طب سنتی
بخش پایانی کتاب نیز در 6 فصل «طب مکمل و نظام درمانی سلامت زنان»، «درمان گیاهی بیماری‌های دستگاه تناسلی زنان»، «دوستی‌ها و روابط دوستانه اجتماعی»، «مکانیسم آمیزش جنسی»، «درمان اختلالات انحرافات و بیماری‌های جنسی» و «درمان بیماری‌ها و اختلالات دستگاه تناسلی در طب سنتی» را تشریح کرده است. 

خوراکی‌ها و غذاهای مفید زنان باردار کدامند؟
در صفحه 626 کتاب حاضر در سرفصلی با عنوان «خوراکی‌ها و غذاهای مفید زنان باردار» معرفی شده‌اند. در این صفحه می‌خوانیم: «پرتقال و تره که سرشار از کلسیم است میل کنند، بسیار مفید است... مکیدن و خوردن کندر به مقدار یک نخود، از چهارماهگی دوران حاملگی به بعد، جهت تقویت مغز نوزاد بسیار مفید است... خوردن میوه به از سقط جنین جلوگیری می‌کند و نوزاد را خوش آب و رنگ می‌نماید...» 

ارتباط ناتوانی جنسی و ناراحتی مزمن کلیوی
نویسنده در صفحه 335 این اثر، درباره ارتباط بین ناتوانی جنسی و ناراحتی مزمن کلیوی اشاره کرده است: «ناراحتی مزمن کلیوی و در نتیجه اورمی، به‌طور شایعی با ناتوانی جنسی مرتبط هستند. اختلالات متنوعی شامل اورمی و تغییرات ناشی از دیالیز، دارودرمانی برای کنترل روند بیماری زمینه‌ای و نیز پیوند کلیه، علت این امر است. پیوند کلیه دوطرفه ممکن است منجر به ناتوانی بعد از عمل شود.» 


نخستین چاپ «دانشنامه طبی مسائل مردان، آداب ازدواج و زناشویی» با شمارگان سه هزار نسخه در 992 صفحه، به بهای 30 هزار تومان از سوی انتشارات پیام کتاب منتشر شده است.


کد مطلب: 210109

آدرس مطلب: http://www.ibna.ir/fa/doc/tolidi/210109/دانستنی-هایی-درباره-مسائل-مردان-یک-دانشنامه-طبی

ایبنا
  http://www.ibna.ir