نسخه قابل چاپ

نسخه وب

داخلی » خبر تولیدی » دين‌واندیشه

منوچهر صانعي دره بيدي:

آثار منوچهر بزرگمهر بايد دوباره منتشر شوند

۱۲ خرداد ۱۳۸۷ ساعت ۱۰:۲۱

گزارشگر :

منوچهر صانعي دره‌بيدي استاد فلسفه غرب دانشگاه شهيد بهشتي گفت: بسياري از آثار ترجمه و منتشر شده فلسفه غرب در سال‌هاي گذشته، اكنون نايابند. از مهم‌ترين اين آثار مي‌توان به كتاب‌هايي اشاره كرد كه توسط منوچهر بزرگمهر به فارسي برگردانده شده اند./

منوچهر صانعي دره‌بيدي در گفت‌وگو با خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا) گفت: بسياري از كتاب‌هاي حوزه فلسفه غرب كه در گذشته در كشور منتشر شده‌اند، هم‌اكنون در دسترس نيستند.

وي ادامه داد: يكي از مهم‌ترين اين كتاب‌ها، «تحقيق در فهم بشر» اثر جان لاك است كه با ترجمه مرحوم رضازاده شفق منتشر شده بود و با وجود اهميت آن در آموزش‌هاي فلسفي دانشگاه‌ها، متاسفانه در دسترس نيست. 

مترجم «درس‌های فلسفه اخلاق» ايمانوئل كانت، با بيان اين كه تقريبا همه آثار ترجمه شده توسط منوچهر بزرگمهر نيز امروز نايابند، يادآور شد: از اين آثار، مي‌توان به دو اثر مهم برتراند راسل، «علم ما به عالم خارج» و «تحليل ذهن» اشاره كرد كه چاپ دوباره آنها، مي‌تواند بسياري از مشكلات فعلي را در زمينه دسترسي به منابع انديشه‌هاي راسل به زبان فارسي برطرف كند.

وي خاطرنشان كرد: اما آثار بسياري نيز در حوزه انديشه فلسفي غرب به چشم مي‌خورند كه هنوز ترجمه نشده‌اند. از اين بين، مي‌توان به «دروس فلسفه تحصلي» اگوست كنت و «نظام منطق» جان استوارت ميل اشاره كرد.

صانعي دره‌بيدي يادآور شد: همچنين، هيچ ترجمه‌اي از آثار مهم فلسفه آلمان به زبان فارسي وجود ندارد. براي نمونه، ترجمه آثار فيخته به منظور آگاه شدن از چند و چون نظريات او به ويژه در حوزه نظريه علم وي و ترجمه آثار هگل هوسرل كه نقش اساسي در شكل‌گيري انديشه‌هاي فلسفي قرن بيستم داشتند، حياتي است. 

نويسنده «فلسفه لايبنيتس» با تاكيد بر اين كه مترجم «پديدارشناسي» هگل به زبان فارسي به باور بيشتر كارشناسان راه به جايي نبرده است، تصريح كرد: ارايه ترجمه‌اي ديگر از اين كتاب، ضروري است.

عضو هيات علمي دانشگاه شهيد بهشتي به آثار انديشمندان بزرگ علوم انساني در آلمان اشاره كرد و گفت: براي مثال مدتي است كه من ترجمه اثري از ديلتاي را در دست دارم. اما انديشمندان مهم ديگري نيز در آلمان بوده‌اند كه در ايران هيچ شناختي از آثارشان نيست. از جمله اين افراد، مي‌توان به لئوپولد فون رانكه اشاره كرد.