یادی از سیدعلیخان نصر در تماشاخانه تهران به روایت داریوش اسدزاده

 
تاریخ انتشار : شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۰۷:۲۱
 
 
کتاب «تماشاخانه تهران به روایت داریوش اسدزاده» به زودی از سوی نشر افراز منتشر می‌شود. این کتاب درباره تئاترهای خیابان لاله‌زار تهران است. مهم‌ترین فصل این کتاب به معرفی و شرح فعالیت‌های سیدعلی‌خان نصر، بانی تماشاخانه‌های دائمی تهران اختصاص دارد.
 
داریوش اسدزاده در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) گفت: جدیدترین کتاب من «تماشاخانه تهران به روایت داریوش اسدزاده» نام دارد که آن را با همکاری غلامحسین دولت‌آبادی، اعظم کیان افراز و سیدمهدی مدیرواقفی‌ نوشته‌ام. این کتاب بیش از 400 صفحه دارد و شامل 140 عکس است که پیشتر در هیچ منبعی منتشر نشده بودند. 

وی افزود: درباره تئاتر معاصر ایران به ویژه تئاتر در تهران کتاب‌های بسیاری به قلم هنرمندان پژوهشگر از جمله عبدالحسین نوشین و مصطفی اسکویی نوشته شده است، اما این آثار بیشتر تعریف و یا خاطره از خود هنرمندان است و خیلی از نکات در این خاطره‌ها گم شده است. 

اسدزاده در ادامه با اشاره به بنیانگذار تماشاخانه و تئاتر دائمی در ایران گفت: مباحث کتاب از نظر تاریخی با زمان تاسیس تماشاخانه تهران به دست زنده‌یاد سیدعلی‌خان نصر آغاز می‌شود. مرحوم نصر بانی تماشاخانه دائمی در تهران است و از این منظر حق بسیاری بر گردن جامعه تئاتری ایران دارد. با این اوصاف در هیچ کتاب دیگری به زندگی و نقش ایشان در تحول تئاتر اشاره نشده بود. 

این هنرمند همچنین اظهار کرد: در ادامه مباحث کتاب دوره‌های اوج کاری تماشاخانه تهران، دوران افول و سقوط آن، تاریخچه‌ای از خیابان لاله‌زار، نقش شاهان پهلوی در افول لاله‌زار، بیوگرافی برخی هنرمندان نامی شاغل در تئاترهای لاله‌زار، رویدادهای مهم و در نهایت بخشی از خاطرات و تجربیات خود در لاله‌زار به عنوان بازیگر و مدیریت سالن‌های تئاتر، مطرح می‌شوند. 

وی افزود: کتاب «تماشاخانه تهران به روایت داریوش اسدزاده» هم‌اکنون در مراحل پایانی اخذ مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار دارد و به‌زودی از سوی نشر افراز در دسترس مخاطبان قرار می‌گیرد. 

اسدزاده  گفت: در این روزها بیشتر مشغول  فعالیت در سینما و تلویزیون هستم و کمتر فرصت تحقیق و پژوهش دارم. با این اوصاف مطالعه و فیش‌برداری و ضبط خاطراتم را متوقف نکرده‌ام. یکی از مهم‌ترین علاقه‌های من نوشتن درباره تهران قدیم است. امیدوارم بتوانم رویدادها و اتفاق‌های مهم تاریخ معاصر ایران را که خود شاهدش بودم، در کتابی روایت کنم. 

داریوش اسدزاده متولد 1302 یکی از بازیگران پیشکسوت تئاتر، سینما و تلویزیون است. 

«سیری درتاریخ تیاتر ایران؛ قبل از اسلام تا سال 1357 شمسی» و «برگه‌های خواندنی» در دو جلد، از کتاب‌های منتشر شده داریوش اسدزاده است. 

برخی خبرهای پیشتر منتشر شده خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) درباره آثار مکتوب اسدزاده را در لینک‌های زیر می‌توانید بخوانید.
خواندنی‌های تاریخ معاصر به روایت داریوش اسدزاده
كتابی درباره تاریخ تئاتر به روایت داريوش اسدزاده رونمايی می‌شود
كار پژوهشی داريوش اسدزاده به بار نشست
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 207844