در گفت‌وگو با ایبنا مطرح شد

اکسیر: امیدوارم کتاب دست کتابدار، شعر دست شاعر و کار دست کاردان بیفتد

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ تير ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۱۱
 
 
اکبر اکسیر، شاعر معتقد است که پیشکسوتان خانه‌نشین باید در عرصه فرهنگی حضور یایند و صدا و چهره ایشان از رسانه‌های عمومی و صداو سیما پخش شود. وی به ایبنا گفت: بهتر است پرنده‌های مهاجر ادب و هنر و علم به خانه بازگردند.
اکبر اکسیر
 
اکبر اکسیر
اکسیر درباره وضعیت فرهنگی و لزوم توجه به اهل قلم پیشکسوت و هنرمندان و نویسندگان به خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) گفت: خبرهای خوشی در این چند روز از وزارت بهداشت می‌شنویم. اگر این شیب ملایم گرانی که در حال حاضر دارد برعکس عمل می‌کند، اجازه دهد، امیدواریم  خبرهای خوشی نیز در حوزه کتاب و فرهنگ بشنویم.

شاعر مجموعه شعر «بفرمایید بنشینید صندلی عزیز» افزود: امیدوارم خبرهایی مبنی بر انتشار کتاب‌ها با کاغذ ارزان به گوشمان برسد.  آقای جنتی که خودشان دلسوخته ادبیات و فرهنگ این کشورند و اهل فرهنگ را می‌شناسند باید زمینه‌هایی را فراهم کنند تا شاهد بروز خلاقیت نویسندگانمان باشیم. امیدوارم روزی را ببینیم که صدا و چهره پیشکسوتانمان در حوزه‌های مختلف هنری و ادبی از رسانه ملی پخش شود.

وی با اشاره به اهمیت رسانه ملی در جهت دادن به سیاست‌های فرهنگی دولت جدید اشاره کرد: رسانه ملی باید ویترین فرهنگی دولت باشد. به گمانم باید کتاب به دست کتابدار و شعر دست شاعر و کار به دست کادران بیفتد. با اعتماد و فضا سازی می‌توان دل نویسندگان و شاعران پیشکسوت را به دست آورد و آن‌ها را به رسانه ملی دعوت کرد.

این شاعر اضافه کرد: پیش از هر چیز به اعتماد ملی نیاز داریم. انصاف نیست که پیشکسوتانمان خانه‌نشین باشند و شاگردان آن‌ها در میدان. می‌توان خیلی ساده و با اعتمادسازی نزد آن‌ها رفت و تسهیلاتی هم برای چاپ آثارشان در نظر گرفت.

اکسیر توضیح داد: اگر لازم باشد حتی می‌توان ناز اهل قلم را کشید. ما به آن‌ها نیازمندیم و جامعه نیازمند ایده‌ها و تئوری آن‌ها برای برون رفت از بحران در هر مرحله و ایستگاهی است. می‌توانیم داوری جشنواره‌های مهم را به آنان بسپاریم. با برنامه‌ای مشخص و درست می‌توان میان آحاد مردم دلگرمی ایجاد کرد.

این طنزپرداز گفت: این روزها در سینما شاهد تحولی هستیم. در موسیقی نیز کارهایی انجام شده که دلگرم کننده است. امروز شبکه‌های ماهواره‌ای از برنامه‌های شبکه آموزش خودمان تغذیه می‌کنند، اغلب می‌بینیم آن‌ها موسیقی‌های شبکه آموزش را پخش می‌کنند. در حقیقت شبکه آموزش پیش قراول شده و حتی در زمینه طنز نیز با برنامه «قندپهلو» و «دو قدم مانده به صبح» که توسط آقایان صالح‌علا و کاکاوند اداره می‌شود، ویترین زیبایی را در عرصه فرهنگی از ایران امروز را به نمایش می‌گذارند.

شاعر مجموعه شعر «مالاریا» یادآور شد: حتی می‌توان پرنده‌های مهاجر را نیز به خانه برگرداند. آن‌ها با تخصص خود می‌توانند به کشور کمک کنند و در پیشرفتش سهم بسزایی داشته باشند. امیدوارم روزی ایران را با فرهنگ و آثار و مفاخر زنده آن بشناسد. برای تحقق چنین رویایی لازم نیست که کارهای فوق‌العاده و دور از ذهنی انجام دهیم.

اکبر اکسیر متولد محله آبروان شهرستان مرزی آستارا است.«بفرمایید بنشینید صندلی‌ عزیز»، «زنبورهای عسل دیابت گرفته‌اند» و «پسته لال سکوت دندان شکن است» و «مالاریا» از کتاب‌های این شاعرند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 203352