در گفت‌وگو با مدیرعامل موسسه خانه کتاب عنوان شد

خانه «خبرنگاران کتاب ایران» خبرنگاری کتاب را حرفه‌ای‌تر می‌کند

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۲۷
 
 
مدیرعامل موسسه خانه کتاب درباره اهداف راه‌اندازی خانه «خبرنگاران کتاب ایران» گفت: این خانه می‌تواند حرکت خبرنگاری کتاب ایران را حرفه‌ای‌تر و از حقوق این گروه دفاع کند.
خانه «خبرنگاران کتاب ایران» خبرنگاری کتاب را حرفه‌ای‌تر می‌کند
 

نجفعلی میرزایی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) در این باره اظهار کرد: خانه‌دار شدن خبرنگاران کتاب ایران در خانه کتاب، مهم‌ترین گام تاریخ خبرنگاری کتاب ایران است. این خانه قرار است با حمایت مستقیم از قشر تأثیرگذار و تعیین‌کننده خبرنگاران کتاب ایران، عرصه رسانه کتاب را فعال‌تر از همیشه کند.

وی توضیح داد: با کمک خبرنگاران کتاب در یک حرکت منسجم رسانه‌ای، وضعیت کتاب ایران در حوزه‌های مختلف شناسایی، سپس برای نقد و واکاوی آسیب‌های عرصه‌های مدیریت دولتی و خصوصی کتاب، فرهنگ و ترویج کتاب و کتابخوانی و سیاستگذاری این حوزه گام‌های رو به جلو برداشته خواهد شد.

مدیرعامل موسسه خانه کتاب در پاسخ به این پرسش که «خانه خبرنگاران کتاب ایران در عرصه کتاب و خبرنگاران حوزه کتاب تا چه اندازه موثر خواهد بود؟» گفت: برداشت و استنباط من این است که عرصه خبرنگاری کتاب با مبنا قراردادن توسعه مهارتی و افزایش توانمندی‌های خبرنگاران در نقد و واکاوی و روشنگری کتاب ایران می‌تواند چهره و بنیاد کتاب ایران را دستخوش تحول مثبت کند و شالوده‌های برنامه‌های کتاب کشور را تحت‌تاثیر قرار دهد.

میرزایی ادامه داد: خبرنگاران عرصه کتاب در غیاب جامعه فعال و منسجم و تبدیل شدن به  قهرمانان حاشیه‌ساز و دور شدن از عرصه اصلی فعالیت‌شان آسیب جدی دیده‌اند. این خانه می‌تواند حرکت خبرنگاری کتاب ایران را حرفه‌ای‌تر و از حقوق این طبقه دفاع کند.

وی توضیح داد: خانه خبرنگاران کتاب ایران، خانه اصناف نیست. بلکه محلی برای توسعه مهارت‌ها و هماهنگ‌سازی میان خبرنگاران عرصه فرهنگ و اندیشه و کتاب است.

مدیرعامل موسسه خانه کتاب در پاسخ به این پرسش که «خانه خبرنگاران کتاب ایران چه اقداماتی را در دستور کار خواهد داشت؟» گفت: خانه خبرنگاران کتاب باید بکوشد با شکل‌دهی به انجمن خبرنگاران کتاب ایران کمک کند. همچنین باید تلاش کند هویت خبرنگاری کتاب در ایران شکل رسمی به خود بگیرد و در همه جا به عنوان جامعه تخصصی رسانه‌ای ثبت شود و نقش و حقوق آن‌ها به رسمیت شناخته شود.

میرزایی افزود: تشکیل صندوق حمایت از خبرنگاران کتاب و تشکیل بانک اطلاع‌رسانی خبرنگاران کتاب یکی از اهداف خانه خبرنگاران کتاب ایران است.

وی ادامه داد: کمک به تخصصی‌ شدن و مهارتی و حرفه‌ای‌تر شدن کار خبرنگاران کتاب باید به‌گونه‌ای شکل گیرد که شاهد تغییر و انتقال‌های آن‌ها به دیگر حوزه‌ها نباشیم. خانه خبرنگاران کتاب ایران می‌کوشد در این راستا گام بردارد.

مدیرعامل موسسه خانه کتاب توضیح داد: در این خانه نشست‌های تخصصی با کمک خبرنگاران کتاب در عرصه کتاب و کارگاه‌های تخصصی خبرنگاری کتاب برگزار خواهد شد.

میرزایی بیان کرد: به همت خانه خبرنگاران کتاب ایران به‌تدریج کار خبرنگاران کتاب به حوزه نقد کتاب و مدیریت کتاب خواهد انجامید. به‌گونه‌ای که خبرنگاران کتاب منتقدان کتاب و عرصه کتاب خواهند شد.

وی افزود: البته فعالیت‌های گسترده‌ای برای این طبقه تعیین‌کننده و سرنوشت‌ساز در کار کتاب در نگاه آینده‌گرای این خانه دیده شده است. امیدوارم با حمایت خود خبرنگاران فرصت این اتفاقات برای مدیریت خانه کتاب فراهم شود.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 203188