با برگزیدگان بیست و هفتمین دوره جایزه کتاب فصل

ماندانا عادلی: جایزه‌ کتاب فصل به مخاطب هم انگیزه می‌دهد

 
تاریخ انتشار : جمعه ۳۰ خرداد ۱۳۹۳ ساعت ۰۱:۱۴
 
 
ماندانا عادلی، مولف اثر برگزیده بیست و هفتمین دوره جایزه کتاب فصل (ویژه پاییز) با بیان این مطلب که آثار مولفان ایرانی ظرفیت ترجمه به زبان‌های دیگر را دارد، گفت:‌ جایزه کتاب فصل علاوه بر مولف به مخاطب هم انگیزه می‌دهد.
ماندانا عادلی: جایزه‌ کتاب فصل به مخاطب هم انگیزه می‌دهد
 

دکتر  عادلی، ‌در حاشیه در گفت‌و‌گو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) درباره کتاب «اصول فرآیند‌های پیرو‌متالوژی» اظهار کرد:‌ این اثر حاصل سال‌ها تدریس دروس متالوژی استخراجی در دانشگاه علم و صنعت به‌ویژه از سوی دکتر منصور سلطانیه است، بنابراین درباره زمان صرف شده برای تالیف این اثر نمی‌توان به‌طور قطع نظر داد.

عضو

برای تالیف «اصول فرآیند‌های پیرومتالوژی» لازم بود تا به منابع خارجی مراجعه کنیم با توجه به این‌که آثار مشابه فارسی نیز بسیار اندک شمار بود، بنابراین به‌نظر می‌رسد این اثر قابلیت ترجمه به زبان‌های دیگر را دارد
هیات علمی دانشگاه علم و صنعت ایران، با اشاره به تلاش برای تالیف اثری با حداقل اشتباهات املایی و ویرایشی افزود:‌ کتاب شامل 15 فصل است که 13 فصلش به مباحث تئوری اختصاص دارد. این اثر سعی داشته به بررسی مبانی و کاربرد‌های صنعتی فرایند‌های متالوژی استخراجی با تکیه بر پیرومتالوژی یا متالوژی حرارتی بپردازد. این کتاب برای دانشجویان مقاطع مختلف رشته متالوژی استخراجی و برای صنایع درگیر فرآیند‌های این حوزه مفید است. «اصول فرآیند‌های پیرو متالوژی» در مجموع حاصل تلاش جمعی از دانشجویان و استادان متالوژی بوده است. 

تجربه مولف در صنعت و تدریس، عامل موفقیت کتاب
مترجم کتاب «فولاد‌های ابزار»‌ درباره ویژگی این اثر در مقایسه با آثار مشابه ادامه داد: تجارب دکتر منصور سلطانیه در حوزه‌‌های صنعت و تدریس، از نقاط قوت اصلی آن به شمار می‌رود. جامعیت «اصول فرایند‌های پیرو متالوژی» مخاطبان را برای مراجعه به دیگر آثار بی‌نیاز می‌کند. 

وی درباره ظرفیت ترجمه آثار مولفان ایرانی فعال در حوزه علم گفت: برای تالیف «اصول فرایند‌های پیرومتالوژی» لازم بود تا به منابع خارجی مراجعه کنیم با توجه به این‌که آثار مشابه فارسی نیز بسیار اندک شمار بود، بنابراین به‌نظر می‌رسد این اثر قابلیت ترجمه به زبان‌های دیگر را دارد. با توجه به انعکاس تجربیات مختلف
جایزه کتاب فصل، فرصتی برای بهبود کار نویسندگان حوزه‌های مختلف است. همچنین با توجه به داوری‌ها و بررسی آثار از سوی چند متخصص، به مخاطب این اطمینان را می‌دهد که با مطالعه اثر مورد علاقه‌اش به دانشش افزوده خواهد شد
مولف در حوزه صنعت و تالیف این اثر براساس نیاز‌ صنعتگران معتقدم کتاب «اصول فرایند‌های پیرومتالوژی» می‌تواند به زبان‌های دیگر دنیا ترجمه شود. 


جایزه کتاب فصل، فرصتی برای بهبود کار نویسندگان است
استادیار دانشگاه علم و صنعت‌، ضمن تشکر از موسسه خانه کتاب برای برگزاری جایزه کتاب فصل گفت:‌ جایزه کتاب فصل علاوه بر مولفان، در مخاطبان نیز ایجاد انگیزه می‌کند. جایزه کتاب فصل، فرصتی برای بهبود کار نویسندگان حوزه‌های مختلف است. همچنین با توجه به داوری‌ها و بررسی آثار از سوی چند متخصص، به مخاطب این اطمینان را می‌دهد که با مطالعه اثر مورد علاقه‌اش به دانشش افزوده خواهد شد.

عادلی در پایان با اشاره به تجربه ترجمه دو اثر دیگر، درباره برنامه آینده‌اش در حوزه نشر گفت: ترجمه اثری در حوزه «الکترولیز آلومینیوم» را در دست اقدام دارم. «آلیاژ‌های سبک» و «فولاد‌های ابزار» را نیز با همکاری چند تن از مدرسان دانشگاه علم و صنعت ترجمه کرد‌‌ه‌ام.

کتاب «اصول فرآیند‌های پیرومتالوژی» در شاخه علوم کاربردی و در بخش مهندسی مواد و معدن بیست و هفتمین دوره جایزه کتاب فصل، به‌عنوان اثر شایسته قدردانی معرفی شد. این اثر به قلم مشترک دکتر منصور سلطانیه و دکتر ماندانا عادلی، در 390 صفحه تالیف و از سوی انتشارات دانشگاه علم و صنعت ایران منتشر شده است.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 201515