آراز بارسقیان؛ نویسنده شایسته تقدیر جایزه کتاب سال:

«گام زدن بر یخ‌های نازک» مقابل انحراف در نمایشنامه‌نویسی ایستاده است

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۵۹
 
 
آراز بارسقیان، نویسنده شایسته تقدیر جایزه کتاب سال گفت که کتاب «گام زدن بر یخ‌های نازک» مقابل جریان نمایشنامه‌نویسی به ظاهر واقعی در ایران ایستاده است. ما سعی کردیم جریان منحرف شده نمایشنامه‌نویسی را به جای خود بازگردانیم.
«گام زدن بر یخ‌های نازک» مقابل انحراف در نمایشنامه‌نویسی ایستاده است
 
بارسقیان، به بهانه قرار گرفتن نمایشنامه‌اش در بخش آثار شایسته تقدیر سی‌ویکمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران به خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، گفت: این نمایشنامه خلاف روند تمامی نمایشنامه‌هایی در ایران نوشته می‌شوند، قرار دارد و مقابل جریان نمایشنامه‌نویسی به ظاهر واقعی در ایران ایستاده است. 

وی افزود: ما سعی کرده‌ایم تا با ارایه این اثر جریان منحرف شده نمایشنامه‌نویسی را به جای خود بازگردانیم. بی‌شک با تایید این اثر در جایزه کتاب سال توانسته‌ایم به میزان چشمگیری به این هدف دست بیابیم.
 
این نویسنده و مترجم با بیان این‌که در این کتاب از مسایلی صحبت شده که در نمایشنامه‌های دیگر به وضوح بیان نمی‌شود، توصیح داد: ما سعی کردیم که این اثر از تئاترهای انتزاعی و به ظاهر جریانِ اصلیِ کشور دور باشد، در دل تاریخ و زندگی امروز من و شما قرار بگیرد و درباره مسایلی بگوید که در نمایشنامه‌های دیگر به این وضوح و صداقت بیان نمی‌شود. 

نویسنده رمان «دوشنبه» اظهار کرد : نمایشنامه «گام زدن بر یخ‌های نازک» هشت ساعت؛ البته در بهترین شرایط 6 ساعت، اجرا را در برمی‌گیرد، حجم کتاب بالاست و حیطه تاریخی طولانی‌ای را شامل می‌شود.
 
بارسقیان درباره داوری سی و یکمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران نیز گفت: همین که داوران این کتاب را شایسته تقدیر دانسته‌اند، حایز اهمیت است زیرا داوران این جایزه برآمده از دانشگاه‌ها و کارکشته هستند. به همین دلیل این اثر میان اغلب نمایشنامه‌ها موفق به دریافت جایزه شده است. 

نمایشنامه «گام زدن بر یخ‌های نازک» در 276 صفحه، با شمارگان هزار و 100 نسخه، به قیمت 12 هزار و 500 تومان، در سال 1391 از سوی انتشارات افراز به کتابفروشی‌ها راه یافت./
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 193750