خیرخواهان در گفت‌و‌گو باایبنا عنوان کرد

کتاب «اقتصاد» پیوند رشته‌های متنوع است

 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۰۹:۰۰
 
 
مترجم کتاب«اقتصاد» با اشاره به انتشار این کتاب از سری مجموعه مختصر مفید گفت:هنر پارتا داسگوپتا در تالیف این کتاب استفاده وی از رشته‌های متنوع و پیوند آن‌ها در کتاب است.-
کتاب «اقتصاد» پیوند رشته‌های متنوع است
 

جعفر خیر‌خواهان در گفت‌و‌گو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)،گفت:کتاب حاضر به واسطه استفاده نویسنده از مباحثی مانند سیاست و جغرافیا کتابی جامع است که یک‌سویه نبوده و تنها عرصه اقتصاد را در بر نمی‌گیرد.

این عضو هیات علمی پژوهشکده گردشگری جهاد دانشگاهی مشهد با اشاره به سوابق کار پژوهشی داسگوپتا بیان کرد: این نویسنده  و اقتصاد‌دان بنگلادشی‌الاصل در کارهای پژوهشی خود مباحثی مانند محیط زیست و سرمایه اجتماعی را با علم اقتصاد پیوند زده است.

وی درباره عناوین فصول کتاب توضیح داد:در علم اقتصاد بحثی به نام«نهاد» مطرح است که با توجه به آن ریشه مشکلات اقتصادی کشور‌ها بررسی می‌شود و چگونگی فعالیت نهاد‌ها در کشور‌های فقیر و ثروتمند نیز مورد بازبینی قرار می‌گیرد.

خیر‌خواهان ادامه داد:نهاد‌هایی مانند اعتماد و بنگاه‌های بزرگ اقتصادی در کشور‌های فقیر وجود ندارد. نویسنده نیز در کتاب برای توضیح بهتر این مبحث کشور‌های اتیوپی و آمریکا را مثال زده است و با داستان دستا و بکی به واکاوی مفهوم این نهاد‌ها پرداخته است.

این دانش‌آموخته رشته اقتصاد گفت:نویسنده با اشاره به داستان دستا و بکی در ابتدای این کتاب به نهادی مانند بنگاه‌های اقتصادی می‌پردازد و معتقد است در کشوری مانند اتیوپی بنگاه‌های کوچک در حال فعالیت‌اند در حالی‌که در آمریکا نهادی مانند اعتماد دربین مردم وجود دارد و آن‌ها انگیزه کافی برای سرمایه‌گذاری در این بنگاه‌ها را دارند.

خیر‌خواهان در ادامه و با اشاره به فصل «علم و فناوری به مثابه نهاد»در این کتاب گفت:در کشور‌های غربی برای انجام کار‌های پژوهشی پاداش پرداخته می‌شود و حق مالکیت انحصاری نیز در اختیار مخترعین قرار می‌گیرد که این امر انگیزه پژوهشگران را بالا می‌برد و در این کتاب نیز از آن به عنوان یک نهاد نام برده شده است.

این مترجم درباره تاریخچه انتشار مجموعه «مختصرمفید»نیز گفت:مبتکر این مجموعه انتشارات دانشگاه آکسفورد است که از سال 2000 میلادی انتشار آن را آغاز کرده است و تا امروز نزدیک به 400 عنوان کتاب را به چاپ رسانده است.
 
وی با اشاره به تنوع موضوعات این مجموعه ابراز کرد:مجموعه «مختصر مفید» برای پیشبرد اهداف خود موضوعات مورد نظر را برای نویسنده مطرح کرده و از وی کتابی با تعداد صفحات خاص می‌خواهد.

خیر‌خواهان،درباره انتشار کتاب‌های این مجموعه در ایران گفت:نشر ماهی در ایران مجری چاپ کتا‌ب‌های مجموعه مختصر مفید است که تا به امروز 14 عنوان از این کتاب‌ها را منتشر کرده است.
 
این مترجم ادامه داد:کتاب «اقتصاد» قرار بود در آذر‌ماه سال گذشته منتشر شود اما بنابه دلایلی بهار امسال به بازار نشر راه یافت.

خیرخواهان در پاسخ به این سوال که دیرکرد چاپ کتاب باعث قدیمی‌تر شدن مباحث آن شده است یا نه؟گفت: شاید آمار اشاره شده در کتاب در حال حاضر نیاز به به‌روز شدن داشته باشد اما تئوری‌های استفاده شده ثابت بوده و نیاز به روز شدن ندارند.

کتاب«اقتصاد»نوشته پارتا داسگوپتا با ترجمه جعفر خیر‌خواهان ازسوی نشر ماهی و با تعداد شمارگان هزار نسخه‌ای و با قیمت ده هزار تومان وارد حوزه نشر شده است.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 170223