بازی آخر بلقیس سلیمانی در نشر چشمه

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۲ آذر ۱۳۸۶ ساعت ۱۱:۳۵
 
 
«بازی عروس و داماد» مجموعه‌ای از داستان‌های بسیار کوتاه(مينيمال) بلقیس سلیمانی است که اخیرا از سوی نشر چشمه چاپ و منتشر شده و به دلیل استقبال مخاطبان در آستانه چاپ دوم است.
بازی آخر بلقیس سلیمانی در نشر چشمه
 
بلقیس سلیمانی در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، گفت: رمان «بازی آخر بانو» در واقع جلد اول از یک "سه‌گانه" است که در زمینه عشق و روایت و قدرت شکل گرفته است و حوادث و رویدادهای آن بر بستر مسائل سیاسی - اجتماعی دهه شصت می گذرد؛ اما در مجموعه «بازی عروس و داماد»، من بیشتر دغدغه‌های فلسفی داشتم. 

وي ادامه داد: در این داستان‌ها می‌خواستم انسان را در موقعیت‌های مختلف و خطیر نشان بدهم؛ انسان در موقعیت انتخاب، انسان در موقعیت آزاد، انسان در موقعیت مرگ، يا در موقعیت قتل. در چنین موقعیت‌های حاد و خطیري رفتار و عکس‌العمل انسان عمیقا قابل مطالعه است.

سلیمانی در جواب این سوال که "آیا دغدغه‌های فلسفی در قالب رمان یا داستان بلند بهتر بیان نمی‌شوند ؟"، گفت: بله، مي‌توان این مضامین را به شکل مبسوط تري در  داستان بلند یا رمان تبیین کرد، اما من می‌خواستم قالب تازه‌ای را تجربه کنم، یعنی هم به پاسخ اين پرسش برسم كه یک مضمون و ایده را در قالب‌هاي کوتاه چگونه می‌توان بیان کرد، و هم به پاسخ اين پرسش كه خوانندگان ادبیات داستانی چه برخوردی با این مجموعه و این قالب داستانی دارند.

سلیمانی که هم اکنون رمان «خاله بازی» را به انتشارات ققنوس سپرده و در انتظار مجوز آن است، در مورد اینکه چرا در انتخاب عنوان کتاب ها از واژه "بازی" استفاده می‌کند، يادآور شد: در واقع رمان «بازی آخر بانو» و رمان «خاله بازی» دو کتاب از یک سه‌گانه هستند که زمینه حوادث و رویدادهای آن به دهه شصت باز می‌گردد. کتاب سومی هم هست که این سه گانه را کامل می‌کند، اما هنوز در مرحله‌ای نیست که راجع به آن صحبت کنیم. واقعیت امر این است که نام کتاب سوم هنوز مشخص نیست.

اين نویسنده درباره مضمون رمان «خاله بازی» گفت: اگر در «بازی آخر بانو»، بیشتر به مسائل گروه‌های چپ و راست پرداختم، در رمان «خاله بازی»، عمدتا گروه‌های ديگر را در متن رویدادهای اواسط دهه شصت مورد توجه قرار دادم؛ البته در این رمان هم نقش اصلی و محوری با زن است، یعنی حضور زن در متن حوادث دهه شصت و هفتاد مورد توجه قرار گرفته است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 12188