تولد «كارن هس» نويسنده‌ی علاقه‌مند به تاريخ

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۷ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۲۰
 
 
امروز 7 شهريور، تولد «كارن هس» نويسنده‌ي «آرزوهاي كوچك» و برنده‌ي جايزه‌ي «نيوبري» است. او معتقد است از ده سالگي ميانه‌ي خوبي با كلمه‌ها داشته!
كارن هس
 
كارن هس
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ايبنا)«كارن هس» Karen Hesse در 29 آگوست 1952 در ايالت مري‌لند آمريكا به دنيا آمد.

او پس از پايان تحصيلاتش در يك موسسه‌ي انتشاراتي مشغول به كار شد و هم‌زمان با آن نوشتن براي بچه‌ها را شروع كرد و به يكي از آرزوهاي دوران كودكي‌اش رسيد: «وقتي در مري‌لند بزرگ مي‌شدم، روياهاي بسياري براي انتخاب شغل آينده‌ام داشتم: باستان‌شناس، سفير، هنرمند و نويسنده!»

كارن هس كه در رشته‌هاي روان‌شناسي و مردم‌شناسي تحصيل كرده، درباره‌ي روياي نويسنده شدنش مي‌گويد: «از زماني كه ده ساله بودم فكر مي‌كردم ميانه‌ي خوبي با كلمات دارم؛ اما بايد از معلم كلاس پنجم خود تشكر كنم؛ چرا كه او باور داشت من مي‌توانم در آينده نويسنده‌‌اي حرفه‌اي شوم. با ايمان و باور او بود كه من بايد به توانايي خود ايمان آوردم و به همين دليل هم بود كه گرچه بيش‌تر روياهاي زندگي‌ام را از دست دادم اما رويايي نويسندگي را هيچ‌وقت رها نكردم و سرانجام پس از سي سال شاهد به بار نشستن آروزيم شدم.»

البته او پيش از نويسندگي، در سمت پرستار بچه، پيشخدمت، كتابدار، حروفچين و نمونه‌خوان، معلم جانشين و كارگر مزرعه هم كار كرده بود! اما همواره در كنار اين شغل‌ها، شعر و داستان‌هايي به صورت پراكنده مي‌نوشت تا اين‌كه نخستين كتابش به نام Wish on a Unicorn (آرزوهاي تك‌شاخ [موجود افسانه‌اي]‌) را در سال 1991 نوشت و منتشر كرد.
اين كتاب در ايران توسط «پروين علي‌پور» و با نام «آرزوهاي كوچك» منتشر شده است.

احساسات عميق، يكي از مهم‌ترين ويژگي‌هاي كتاب‌هاي كارن هس است و شايد به همين دليل باشد كه مخاطبان كتاب‌هايش درگير ماجراهاي داستان‌هاي او مي‌شوند. 

تاريخ هم يكي از نشانه‌هاي داستان‌هاي اين نويسنده است؛ چرا كه معتقد است: «ما زندگي بسيار شلوغي داريم؛ بنابراين بايد آنچه را كه نيازمندش هستيم نگه داريم و بقيه را مانند علف‌هاي هرز دور بريزيم و خواندن داستان‌هاي تاريخي اين فرصت را در زندگي روزمره به ما مي‌دهد. داستان‌هاي تاريخي به ما مي‌آموزد كه همه‌ي سوال‌هاي زندگي پاسخ ندارند و گاه تنها بخشش است كه مهم است.»

كارن هس اكنون بيش از 20 كتاب براي نوجوانان نوشته است. «آرزوهاي كوچك»، «فقط آبميوه»، «نوري در توفان»، «چراغ سنگي»،‌ «پل بروكلين» و «بيرون از خاك» برخي از كتاب‌هاي اين نويسنده هستند.
او در سال 1998 برنده‌ي جايزه‌ي نيوبري براي كتاب «خارج از خاك» شده و در سال 2002 هم در طرح مك‌آرتور پذيرفته شد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 114396