حقیقت با چهار دفتر شعر جدید به نمایشگاه می‌آید

 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۰ ساعت ۱۲:۳۲
 
 
چهار دفتر شعر و یک مجموعه از گزینه غزلیات شاعران معاصر در مدح امام رضا(ع) آثار جدید مریم حقیقت هستند که در بیست و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران ارائه می‌شوند.\
مریم حقیقت
 
مریم حقیقت

حقیقت در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) گفت: «کبوترنامه» مجموعه‌ای از بهترین غزلیات شاعران معاصر در مدح امام رضا(ع) است که با گردآوری من و توسط انتشارات آستان قدس رضوی منتشر شد.

وی با اشاره به دفتر جدیدی از رباعی‌هایش گفت: «دو نفس یاهو» مجموعه جدیدی از 110 رباعی‌ آیینی من است که طی سال‌ 89 و ابتدای سال 90 سروده شده‌اند و در نمایشگاه امسال ارائه می‌شوند. این دفتر توسط انتشارات آرام دل به چاپ رسید.

این شاعر ادامه داد: دیگر دفتر شعر جدید من «با آفتاب رابطه دارم» نام دارد و به نوعی جدی‌ترین مجموعه چاپ شده‌ام به حساب می‌آید. این مجموعه در برگیرنده بهترین اشعار سروده شده من بدون تقسیم‌بندی ویژه است و توسط نشر شانی منتشر شد.

وی درباره دفترهای این مجموعه تشریح کرد: «خورشید مرده بود» مجموعه‌ای از غزل‌ها، چهارپاره‌ها، چند مثنوی و پساغزل را شامل می‌شود. دفتر دوم «چراغ‌های رابطه» نام دارد و در برگیرنده رباعیات من است. در دفتر سوم با عنوان «خانه سیاه است» ترانه‌های من آمده است.

حقیقت از انتشار مجموعه‌ شعری از سروده‌های آزادش خبر داد و گفت: دفتر شعر «من نیستم» مجموعه‌ای از اشعار آزاد کلاسیک و سپید مرا در بر می‌گیرد و توسط انتشارات انجمن قلم ایران به چاپ رسید. این اثر نیز در نمایشگاه کتاب امسال ارائه می‌شود.

وی افزود: اما کامل‌ترین مجموعه شعر من با عنوان «33 عدد مقدسی‌ست» دربرگیرنده شعرهای من از سال‌ 74 تا 89 است که توسط نشر تکا منتشر شد و در نمایشگاه ارائه می‌شود.

چاپ دوم مجموعه شعر «دلم شعر است» از دیگر آثار حقیقت است که در نمایشگاه کتاب امسال ارائه می‌شود. این دفتر دربرگیرنده تعدادی از اشعار آیینی او طی سال‌های 77 تا 88 است که توسط انتشارات آرام دل به چاپ رسید.

وی درباره این کتاب گفت: این مجموعه دو دفتر با عنوان‌های «خیر‌الغزل» و «خیر‌العسل» را شامل می‌شود. در دفتر نخست اشعار کلاسیک و در دفتر دوم پساغزل‌های آیینی من گنجانده شده است.

این شاعر توضیحاتی درباره این دو دفتر ارائه کرد و توضیح داد: به ایدئولوژی در شعر اعتقادی ندارم و به باور من شعر ماندگار نمی‌تواند ایدئولوژی‌گرا باشد. اما درباره این کتاب و دیگر اشعار آیینی‌ام، عشق من به ائمه اطهار(ع) سبب شده حس قلبی و نه بیانی ایدئولوژیک در شعرهایم داشته باشم.

«تا دست به واژه می‌زنم می‌سوزد» مجموعه‌ای از رباعیات حقیقت تا اوایل سال 89 را شامل می‌شود که توسط انتشارات فصل پنجم به چاپ رسید. این دفتر نیز در نمایشگاه کتاب امسال ارائه می‌شود.

وی درباره قالب این دفتر توضیح داد: رباعی برای من قالبی بسیار دوست داشتنی است؛ این قالب با توجه به طول کوتاهش ظرفیت‌های بسیاری دارد و به واسطه آهنگ دلنشین وزنی، برای مخاطب بسیار دلنشین و البته تاثیرگذار است.

این شاعر در پایان یادآور شد: در این مجموعه سعی کرده‌ام با زبانی نو و امروزی و نه تغییر در فرم بیرونی رباعی به بیان دغدغه‌های شخصی که گاه آیینی، گاه اجتماعی و گاه عاشقانه است بپردازم.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 102965