شفیعی: در دفتر شعر جدیدم به دنبال صلح و عشق هستم

کمال شفیعی با «به یک زبان عاشق می‌شویم» از راه رسید

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۷ فروردين ۱۳۹۰ ساعت ۱۰:۲۸
 
 
«به یک زبان عاشق می‌شویم» سومین مجموعه شعر کمال شفیعی منتشر شد. این دفتر شعرهای کوتاهی را شامل می‌شود که با به‌کار گیری مولفه‌های بومی دغدغه‌های اجتماعی انسان امروز را بیان می‌کنند.\
کمال شفیعی با «به یک زبان عاشق می‌شویم» از راه رسید
 

شفیعی در گفت‌و‌گو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) درباره این مجموعه شعر گفت: این دفتر دربرگیرنده 107 قطعه شعر سپید کوتاه است که طی نیمه دوم سال 88 و سال 89 سروده شده‌اند.

وی با تاکید بر به‌کارگیری مولفه‌های بومی و منطقه‌ای در این شعرها ادامه داد: سعی کرده‌ام برای انتقال مفهوم مدنظرم به‌گونه‌ای از مولفه‌های بومی استفاده کنم تا بتوانم دغدغه‌های اجتماعی انسان را بیان کنم. از سوی دیگر سعی داشتم زبان شعرها، زبانی روزآمد باشد. 

این شاعر افزود: اندیشه و فضایی که در این شعرها بیان می‌شود زاویه دید تازه‌ای پیدا کرده و هویت ایرانی در این شعرها بارز است.

وی با اشاره به دومین دفتر شعرش با عنوان «گوزن‌های پا به ماه» تشریح کرد: این دفتر دو سال پیش توسط نشر داستان منتشر و با استقبال خوبی روبرو شد و به چاپ هشتم نیز رسید. در این دفتر دغدغه‌های اساسی من حول سه محور انسان، عشق و آزادی بود. اما در دفتر جدیدم به دنبال صلح و عشق هستم.

شفیعی در ادامه توضیح داد: مردم جهان بیش از هرچیزی نیازمند صلح و آرامش هستند. آن‌چه در جامعه جهانی گمشده اصلی انسان‌هاست اعتقاد به خداوند و کرامت انسانی است. این مضامین دست‌مایه سرودن شعرهای من قرار گرفته‌اند.

وی در پاسخ به این پرسش که چرا برای هر یک از سروده‌های این کتاب عنوانی در نظر نگرفته است اظهار داشت: شعر تاویل‌پذیر است و به تعداد مخاطبان قصه‌ای در ذهن آن‌ها بازگویی می‌شود. بنابراین هر یک از مخاطبان می‌توانند عنوانی را برای آن در نظر بگیرند که با عنوان من متفاوت و متضاد باشد.

این شاعر ادامه داد: شعر هویت مستقلی در ذهن شاعر دارد و هویت دیگری در ذهن مخاطب پیدا می‌کند. برهمین اساس نام‌گذاری شعرها را برعهده مخاطب قرار داده‌ام؛ چراکه معتقدم اثر هنری در نهایت برای مخاطب است.

وی در پایان به آثار در دست انتشارش اشاره و تصریح کرد: در حوزه کودک و نوجوان چند اثر در دست چاپ دارم. از سوی دیگر تا پایان امسال مجموعه شعری از من برای گروه سنی نوجوان و توسط انتشارات سوره مهر منتشر می‌شود. همچنین سرگرم آماده‌سازی دفتر شعر دیگری در حوزه بزرگسال هستم.

کمال شفیعی متولد 1347 در همدان است. «گوزن‌های پا به ماه»، «می‌خواهم دست به كار بزرگی بزنم»، «مانند گنجشک»، «عمو نوروز و دست‌های کوچک دعا»، «درس قشنگ لبخند» عنوان برخی از آثار منتشر شده اوست.

«به یکزبان عاشق می‌شویم» در 120 صفحه، شمارگان 1100 نسخه و قیمت 29 هزار ریال توسط انتشارات مروارید منتشر و روانه بازار کتاب شده است.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 100351