​انتشار یک مجموعه داستان هرگز منتشر نشده‌ از مارسل پروست

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۵۶
, مترجم : مریم سیفی‌پور
 
 
9 داستان کوتاه از مارسل پروست، نویسنده فرانسوی که هرگز رنگ چاپ به خود ندیده بود قرار است در ماه اکتبر سال جاری از سوی انتشارات دوفلوا راهی بازار نشر فرانسه شود.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از  اکتوالیته- همزمان با صدمین سالگرد اهدای جایزه گنکور به مارسل پروست برای کتاب «در سایه دوشیزگان شکوفا»،که در سال 1919 میلادی اتفاق افتاد، ناشران فرانسوی به انتشار آثار گوناگون درباره این نویسنده فرانسوی و یا بازنشر آثار او روی آورد‌ه‌اند. در این میان انتشارات فرانسوی دو فلوا اعلام کرده که قرار است یک مجموعه داستان کوتاه هرگز منتشر نشده از مارسل پروست را با عنوان « خبرنگار مرموز و داستان‌های دیگر منتشر نشده» در ماه اکتبر منتشر کند.

سال گذشته، برنار دوفلوآ، مدیر انتشارات دوفلوا هنگام جستجو و تحقیق در بین آثار اولیه پروست به یک مجموعه داستان دست‌نویس از نویسنده فرانسوی برخورد که متعلق به دهه 50 قرن گذشته بود. این مجموعه شامل 9 داستان کوتاه است که نویسنده فرانسوی در سن بیست‌سالگی به نگارش درآورده و قرار بوده در ضمن کتاب «لذت‌ها و خوشی‌ها»  به سال 1896 و از سوی انتشارات کالمن‌لوی منتشر شود که نویسنده «در جستجوی زمان از دست رفته» از انتشار آن خودداری کرده بود.

 ناشر این مجموعه می‌گوید: «خوانندگان پروست با خواندن این مجموعه به عناصر زندگی‌نامه‌ای که با مهارت در دل داستان‌ها گنجانده شده دست خواهند یافت.»

او درباره این مجموعه داستان که دو ماه دیگر منتشر می‌شود، گفت «بیشتر این داستان‌ها به همه عناصر و تکنیک‌های ژانر داستان کوتاه پایبند بوده‌اند؛ از جمله صحنه‌سازی یک موقعیت، نقطه اوج داستان، گره‌گشایی و پایان‌بندی. در برخی بخش‌های این مجموعه شاهد تاملات آزاد زیبایی‌شناسانه و فلسفی نویسنده جوان نیز هستیم و متوجه می‌شویم که پروست برخی تجارت روایی را که گاهی از سوی خوانندگانش به او پیشنهاد شده در این داستان‌ها مضاعف کرده اما به طور قاطع در مسیر خلق و نوآوری قرار داشته که در این مجموعه با نشانه‌ها شرح داده شده است.»

او در ادامه اشاره کرد موضوع بیشتر این داستان‌ها درباره عشق جسمانی است که شاید به همین دلیل پروست از انتشار آن خورداری کرده بوده از ترس آن‌که مبادا خوانندگان‌ش را شوکه کند و با مبادی اخلاقی سنتی حاکم بر جامعه آن زمان در تضاد و تعارض قرار بگیرد.

 اسنادی نیز به همراه این مجموعه درباره منابع تحقیق که توسط لوک فرایس، استاد دانشگاه استراسبورگ ارائه شده، منتشر خواهد شد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 279129