سال 2018 رکورد فعالیت کتابخانه‌ها در حوزه کتاب الکترونیک

 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۴۹
 
 
اوردرایو در گزارشی اعلام کرد سال 2018 بیشترین تعداد کتاب الکترونیک در آمریکا به امانت گرفته شد. سال گذشته تنها در کتابخانه عمومی هاریس ایالت تگزاس بیش از دو میلیون کتاب الکترونیک به امانت گرفته شد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از گودایریدر، کتابخانه‌های عمومی  امانت دادن کتاب‌های الکترونیک را به یکی از بخش های اصلی فعالیت خود تبدیل کرده‌اند. در سال 2018 بیشترین آمار امانت این نوع کتاب‌ها در کتابخانه‌های آمریکا ثبت شده است.
 
سایت اوردرایو (OverDrive)  یک سایت واسطه برای امانت گرفتن کتاب الکترونیک در آمریکاست که کاربران از این طریق کتاب‌های مورد نیاز خود را از کتابخانه‌های عمومی و دولت به امانت می‌گیرند. این سایت در حال حاضر بیش از 43هزار کتابخانه عمومی در کشور آمریکا را پوشش می‌دهد.
 
اوردرایو در گزارشی اعلام کرد سال 2018 بیشترین تعداد کتاب الکترونیک در آمریکا به امانت گرفته شد. سال گذشته تنها در کتابخانه عمومی هاریس ایالت تگزاس بیش از دو میلیون کتاب الکترونیک به امانت گرفته شد که این رقم در سال‌های گذشته بی سابقه بود.
 
به گفته این سایت در آمریکا 65 سیستم مختلف دولت برای امانت دادن کتاب‌های الکترونیک وجود دارد که هر کدام در سال 2018 بیش از یک میلیون کتاب الکترونیک امانت داده‌اند. هفت کتابخانه عمومی در آمریکا به عدد یک میلیون کتاب رسیدند.
 
بر اساس این گزارش در خارج از آمریکا کتابخانه‌هایی مثل کتابخانه عمومی شهر تورنتو و کتابخانه عمومی شهر سنگاپور بیشترین آمار فعالیت در حوزه کتاب الکترونیک را داشتند. در میان ایالت‌های آمریکا نیز واشنگتن با بیشترین تعداد کتاب الکترونیک به امانت گرفته شده بیشترین آمار را در سال گذشته میلادی داشت.
 
سایت اوردرایو در بیانیه‌ای اظهار امیدواری کرده ادامه این روند بتواند به ادامه حیات کتابخانه‌های عمومی کمک کند. به گفته این سایت در قرن بیست و یکم کتابخانه‌ها  باید به سمت امانت دادن کتاب الکترونیک روی بیاورند تا بتوانند همچنان به زندگی ادامه دهند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 270485