​انتشار رباعیات عطار در قاهره

 
تاریخ انتشار : جمعه ۱۴ دی ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۲۸
, مترجم : مریم سیفی‌پور
 
 
اخیرا گزیده‌ای از رباعیات عطار با ترجمه منال الیمنی عبدالعزیز، مترجم و پژوهش‌گر مصری به زبان عربی برگردانده و در قاهره منتشر شده است.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل ازخبرگزاری مصر-انتشارات آفاق در قاهره اخیرا مجلدی از گزیده رباعیات عطار را با ترجمه دکتر منال الیمنی عبدالعزیز، مترجم و پژوهش‌گر مصری منتشر کرده است که این گزیده 500 رباعی از رباعیات فریدالدین عطار، شاعر پرآوازه قرن 7 هجری را در بر می‌گیرد.

عطار در مقدمه منثوری که بر مجموعه رباعیات خود نوشته اشاره کرده که 6 هزار رباعی داشته که به درخواست برخی از مریدان و نزدیکانش مبنی بر فراوان بودن تعداد و دشواری درک معنای آن‌ها، حدود 2هزار رباعی را در مجموعه‌ای گرد آورده و آن‌ها را بر پایه مضمون در 50 باب تقسیم و نام مختارنامه را بر آن نهاده است.

دکتر منال الیمنی عبدالعزیز در این کتاب رباعیاتی را که مفاهیم بلند عرفانی مثل مباحثی در باب توحید، عشق، حیرت و سرگشتگی و مستی را شامل می‌شود انتخاب و ترجمه کرده و درباره دیگر مفاهیم عرفانی در مقدمه کتاب بحث کرده است.

این مترجم و پژوهشگر پیش از این کتاب «تذکره الاولیاء» عطار را در دو جلد به زبان عربی برگردانده و منتشر کرده بود که منبعی جامع و اصیل در شرح مقامات و کرامات و سیره اولیاست.

 علی‌رغم پیوند تاریخی و اجتماعی نزدیک بین ایران و کشورهای عربی، آشنایی با زبان و ادبیات فارسی در جهان عرب در قرن بیستم و بسیار دیرتر از غربیان آغاز شد اما از آن پس تاکنون پژوهشگران و مترجمان عرب توانسته‌اند به شایستگی در این عرصه قدم بردارند و در این میان تلاش مصری‌ها در خدمت و ترویج زبان و ادبیات فارسی بیش از سایر ملل بوده و به ویژه در سال‌های اخیر نقش موثری در شناساندن و ترجمه آثاری از ادبیات فارسی به جهان عرب داشته‌اند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 270099