​افتتاح نمایشگاه کتاب بیروت با حضور ایران

 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۲۴
 
 
شصت‌و‌دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب بیروت امروز بعد از ظهر با مشارکت 245 ناشر از کشورهای مختلف از جمله ایران گشایش خواهد یافت.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از روزنامه اللواء-شصت‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب بیروت امروز بعدالظهر (15آذر) با حضور 170 ناشر لبنانی و 75 ناشر از 8 کشور دیگر از جمله ایران به همت انجمن فرهنگ عربی و با همکاری اتحادیه ناشران لبنان در مرکز سی‌ساید ارینا در مرکز بیروت درهای خود را به روی کتاب‌دوستان خواهد گشود و تا ده شب میزبان بازدیدکنندگان آن خواهد بود.

فادی تمیم، رئیس انجمن فرهنگی لبنان در یک کنفرانس مطبوعاتی که دیروز برگزار شد گفت که شصت‌ودومین نمایشگاه کتاب بیروت بر اندیشه و ادبیات عربی و دغدغه‌های فرهنگ و اهالی فرهنگ متمرکز است و حضور ناشران بسیار کتاب‌های الکترونیکی نشان از همسویی این نمایشگاه با پیشرفت تکنولوژی دارد و رواج این کتاب‌ها در جهت رشد و پیشرفت کتاب‌های کاغذی است.

او هم‌چنین افزود: «امسال کنفرانس‌ها و همایش‌های متعددی درباره وضعیت نشر و کتاب و کتابخانه‌ها و واقعیت اجتماعی و انسانی در فلسطین و آفاق بهار عربی برگزار خواهد شد.»

از مهم‌ترین فعالیت‌های جانبی امسال نمایشگاه کتاب بیروت حضور ادونیس، شاعر و اندیشمند سوری، در یکی از روزهای نمایشگاه است که قرار است در یک سخنرانی تحت عنوان «این اسم من ادونیس است» به بیان آراء و افکار خود بپردازد. همچنین دیداری فرهنگی به منظور بزرگداشت دهمین سالگرد درگذشت محمود درویش، شاعر فقید فلسطینی برگزار خواهد شد.

ابرهیم نصرالله، برنده بوکر عربی سال 2018 از دیگر مهمانان حاضر در این رویداد فرهنگی خواهد بود که به همین مناسبت نشستی با موضوع بررسی رمان «نبرد دوم سگ» که جایزه بوکر عربی را برنده شد با حضور نویسنده آن برگزار می‌شود.

نمایشگاه بین‌المللی کتاب بیروت از سال1956 میلادی در حال برگزاری است و حتی در دوران جنگ داخلی لبنان و حملات خونین رژیم صهیونیستی هرگز تعطیل نشده و هر سال در موعد مقرر برگزار می‌شود.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 268715