خالق باب اسفنجی در ۵۷ سالگی درگذشت

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۷ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۵۴
, مترجم : مهرناز زاوه
 
 
خالق «باب اسفنجی»، مردی که عشق و شادی را به دنیا عرضه کرد از دنیا رفت.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از واشینگتن‌پست - استفن هیلنبرگ خالق باب اسفنجی در ۵۷ سالگی بر اثر بیماری اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ASL) درگذشت.

هیلنبرگ وقتی تصمیم گرفت دوباره به دانشگاه برود و انیمیشن تجربی بخواند یک زیست‌شناس دریایی بود. این قمار نتیجه داد و ساخته افسانه‌ای او «باب اسفنجی شلوارمکعبی» دو زمینه موردعلاقه او را با هم داشت: یک مجموعه انیمیشنی درباره مخلوقاتی که زیر دریا زندگی می‌کنند.

شبکه تلویزیونی نیکلودئون در بیانیه‌ای گفت: «ما به شدت از خبر مرگ استفن هیلنبرگ متاسفیم. او یک دوست دوست‌داشتنی و همکار خلاق در نیکلودئون بود. استیو «باب اسنفجی» را با احساسی منحصر به فرد از طنز و معصومیت آکنده کرد و شادی را برای بچه‌ها و خانواده‌هایشان در تمام نقاط جهان به ارمغان آورد. شخصیت‌های او یادآور خوش‌بینی، دوستی و قدرت بی‌حد و حصر تخیل خواهند بود.»

این انیماتور حدود یک سال پیش اعلام کرد که به بیماری بیماری اسکلروز جانبی آمیوتروفیک که یک بیماری تخریب‌کننده سلول‌های عصبی است، مبتلا شده است.

هیلنبرگ «باب اسفنجی شلوارمکعبی» را بعد از کار بر روی «زندگی مدرن روکو» کمپانی نیکلودئون در ماه می سال ۱۹۹۱ ساخت که به موفقیت بزرگی دست پیدا کرد و به بخش عمده زندگی بچه‌ها و حتا بزرگ‌ترها تبدیل شد. از این کارتون تاکنون ۲۵۰ قسمت پخش شده و در قالب فیلم سینمایی، کتاب کمیک، بازی ویدیویی و بسیاری موارد دیگر عرضه شده است.

«باب اسفنجی» در سال ۲۰۰۴ در یک فیلم سینمایی به کارگردانی هیلنبرگ ظاهر شد. سریال تلویزیونی «باب اسفنجی» به بیش از ۶۰ زبان ترجمه یا زیرنویس شده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 268352