فمینا برندگانش را شناخت

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۲۹
 
 
جایزه معتبر ادبی فمینا به نویسندگانی از فرانسه و امریکا تعلق گرفت.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از مجله لیورابدو- هیئت داوران جایزه فمینا برندگان اصلی این جایزه را در سه بخش رمان فرانسوی، رمان خارجی و کتاب غیرداستانی معرفی کردند. فیلیپ لانسون، نویسنده فرانسوی در بخش بهترین رمان فرانسوی موفق به دریافت جایزه فمینا شد. وی برای رمان «تکه» که در ماه آوریل سال جاری از سوی انتشارات گالیمار منتشر شد و داستان آن حوادث حمله تروریستی به دفتر مجله شارلی ابدو در سال 2015 را روایت می کند برنده این جایزه شد.

فیلیپ لانسون یکی از روزنامه‌نگارانی بود که در تاریخ 7 ژانویه سال 2015 و در روز تیراندازی به روزنامه‌نگاران مجله شارلی ابدو در محل حادثه حضور داشت و زمانی که ترورویست‌ها وارد اتاق شدند و 12 نفر از روزنامه‌نگاران آن مجله را به گلوله بستند او نیز از ناحیه فک جراحت برداشت. لانسون به عنوان یکی از بازماندگان این حادثه در کتاب خود اندوه خود را این دیدن این حادثه تلخ و تلاش برای بازسازی بلندمدت و دردناک وضعیت خود چه از لحاظ روحی و چه جسمی روایت می‌کند.

آلیس مک‌درمو، نویسنده امریکایی نیز به عنوان برنده بخش رمان خارجی برای کتاب «ساعت نه» برنده این جایزه شد و جایزه بهترین مقاله به الیزابت فونتانی برای اثر «گاسپار در شب» تعلق گرفت.

جایزه فمینا از معتبرترین جوایز ادبی فرانسوی است که در سال 1904 و یک سال پس از جایزه گنکور توسط گروهی از بانوان نویسنده فرانسوی راه‌اندازی شد که با مجله la vie heureuse  که بعدها به فمینا تغییر نام داد همکاری داشتند. تمام داوران این جایزه را زنان تشکیل می‌دهند که از میان آثار نویسندگان زن و مرد به انتخاب برترین‌های سال می‌پردازند.

از برندگان پیشین این جایزه فرانسوی می‌توان به نویسدگانی چون آنتوان دوسنت اگزوپری، رومن رولان،پاتریک دوییل و ژان لویی فورنیه اشاره کرد. سال گذشته فیلیپه ژنادا، نویسنده رمان «داس» به عنوان برنده جایزه بخش رمان فرانسوی انتخاب شد و جایزه بخش رمان خارجی فمینا نیز به «نوشتن برای نجات یک زندگی» نوشته جان ادگار وایدمن آمریکایی تعلق گرفت. جایزه فمینا بهترین مقاله نیز به «پاهای من به دوردست‌ها می‌روند» نوشته ژان لوک کوتالم رسید.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 267193