همکاری شرکت ایکیا با جایزه من‌بوکر برای ترغیب مردم به مطالعه

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۰۸
, مترجم : مریم سیفی‌پور
 
 
شرکت چندملیتی ایکیا با همکاری جایزه من‌بوکر، اتاق‌های را در سطح شهر لندن برای مطالعه تدارک دیده‌اند تا مردم بتوانند در این مکان‌ها کتاب‌های برگزیده جایزه بوکر را در وضعیتی توام با آرامش و راحتی بخوانند و یا آن‌ها را به خانه ببرند.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از لیورابدو-شرکت لوازم خانگی ایکیا با همکاری جایزه من‌بوکر ترتیبی داده تا در جنوب لندن اتاق‌هایی برای مطالعه آثار داستانی نامزد شده در جایزه بوکر احداث شود تا مردم بتوانند به مطالعه 13 کتاب برگزیده جایزه بوکر در مکانی امن و راحت بپردازند. این اتاق‌ها شبیه کتاب‌خانه هستند؛ اما با مبلمان و وسایل راحتی بیشتر و دسترسی آسان‌تری در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.

این پروژه هم‌چنین به مردم این امکان را می‌دهد تا به صورت کاملا رایگان هر کتابی را که از قفسه‌های این اتاق‌های مطالعه برمی‌دارند با خود به خانه ببرند. مسئولان این پروژه اظهار امیدواری کرده‌‌اند تا از این طریق به اهمیت مطالعه برای رسیدن به آرامش تاکید و مردم هرچه بیشتر در خانه‌هایشان به مطالعه تشویق شوند.

شرکت ایکیا این اقدام را پس از مطالعه‌ای که بر روی عادت‌های مطالعه مردم بریتانیا انجام داد عملی کرد. نتایج این تحقیق نشان داد که بیش از 64 درصد از مردم بریتانیا معتقدند که تلویزیون، لپ‌تاپ و گوشی‌های هوشمند اضطراب و استرس را وارد خانه‌هایشان کرده است. علاوه بر آن نتایج تحقیقات دانشگاه ساسکس نیز آشکار کرد که فقط شش دقیقه مطالعه در طول روز برای کاهش سطح استرس تا 68 درصد کافی است.

 لوئیس لوپز، سرپرست اتاق‌های مطالعه ایکیا بریتانیا و ایرلند در این باره گفت: «اتاق‌های مطالعه به ما این فرصت را می‌دهد تا از فضاهایی که در اختیار داریم برای واداشتن مردم به فکر کردن درباره اهمیت راحتی در منازلشان استفاده کنیم. مطالعه در خانه برای سلامتی مفید است و اتاق نشیمن با فضایی آرام و دلنشین بهترین مکان و جایی امن برای پناه بردن به آن از دنیای بیرون است. ما با همکاری جایزه بوکر فرصتی را به مردم می‌دهیم تا بتوانند بهترین کتاب‌ها منتشر شده امسال را مطالعه کنند.»

گابی وود، مدیر بخش ادبیات بنیاد بوکر، مردم را به مطالعه برای زنده کردن و بازیابی تصوراتشان ترغیب کرد و گفت :« اگر شما بتوانید مطالعه را در برنامه‌های تعطیلاتتان بگنجانید خواهید توانست آن را به امری لذت‌بخش و مایه دلخوشی تبدیل کنید. اما مطالعه بیشتر از هر چیز مسیری سریع برای رسیدن به سلامتی بهتر است.»

اتاق مطالعه از تاریخ 31 جولای تا تاریخ 5 آگوست در فروشگاه ومبلی در جنوب لندن پذیرای علاقه‌مندان خواهد بود.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 263634