آیا فرانسوی‌ها در انتشار رمان و داستان عقب‌گرد خواهند داشت؟

 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۴ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۲۱
, مترجم : مریم سیفی‌پور
 
 
در بازار کتاب فرانسه قرار است 567 رمان فرانسوی و غیرفرانسوی بین نیمه ماه اوت تا پایان اکتبر سال جاری میلادی منتشر شود که نسبت به سال گذشته کاهش نسبی در میزان انتشار داشته است.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از لیوابدو-مجله تخصصی لیورابدو از انتشار 567 رمان در بازار کتاب فرانسه در پاییز سال جاری خبر داده است که از میان آن‌ها 381 رمان به نویسندگان فرانسوی و 186 رمان به نویسندگان غیرفرانسوی اختصاص دارد.

سال گذشته میلادی، مجله لیورابدو فهرست ۵۸۱ رمان و مجموعه‌ داستان‌های فرانسوی و غیرفرانسوی را منتشر کرده بود که نسبت به سال گذشته آن و سال جاری رقم قابل توجهی بود. با این‌همه فابریس پیول، مدیر مسئول مجله لیورابدو اعلام کرد که بازار کتاب فرانسه در پاییز سال جاری، علی‌رغم کاهش دو نیم درصدی انتشار کتاب، نه ‌تنها هیچ ‌عقب‌گردی را از لحاظ کیفی تجربه نخواهد کرد بلکه فرصتی برای نسل جدید نویسندگان و باز شدن قلمروهای جدید خواهد بود. گفتنی است که تعداد کتاب‌های ترجمه شده نیز در این کشور از سال 1999 میلادی تا کنون روبه کاهش گذاشته است.

علی‌رغم این‌که داستان‌ و رمان فرانسوی راه زیادی پیش رو دارد اما رمان‌های فرانسوی که در پاییز هر سال منتشر می‌شوند از طریق پرداختن به مکانسیم خشونت‌های سیاسی، اجتماعی و جنسی که بر سرنوشت‌های انسانی تاثیرگذارند بازتابی از آشوب و اغتشاش زمانه معاصر را به نمایش می‌گذارند.

در کنار نویسندگانی که هرسال اثر جدیدی از آن‌ها منتشر می‌شود مانند املی نوتومب که امسال با رمان«نام‌های خنثی» از انتشارات آلبن میشل و کریستین آنگو که با رمان «چرخشی در زندگی» از انتشارات فلاماریون حضور خواهند یافت، نام نویسندگان دیگری چون مایلیس‌‌دو‌کرانگال با رمان«جهانی در دست»، آلن مابانکو با رمان «لک‌لک‌ها نمی‌میرند»، ژروم فراری، برنده گنکور سال 2012 با رمان «در تصویر او» و نویسندگان مطرح دیگری چون یاسمین خضرا، فرانسوا بگودو وکریستف بولتاسکی به چشم می‌خورد که با انتشار آثارشان رونقی تازه به بازار کتاب فرانسه خواهند بخشید.

امسال 94 نویسنده رمان‌اولی، آثارشان را برای اولین بار راهی بازار نشر این کشور خواهند کرد که از سال 2007 تاکنون هرسال به تعدادشان افزده شده است. در میان رمان اولی‌ها نیز، نویسندگانی چون فیلیپ تورتون با رمان «ژاک در جنگـ»، تی ثو با رمان «تقریبا یک شب تابستانی» و آنتون برابر با رمان «ایده بزرگ» به جمع رمان‌نویسان فرانسوی اضافه خوهند شد.

 از نویسندگان سرشناس خارجی نیز اسامی مطرحی چون زادی اسمیت، نویسنده انگلیسی با رمان «زمان چرخش»، خاویار سرکاس، نویسنده اسپانیایی با رمان «سلطنت سایه‌ها» و جی ام کوتسی، نویسنده هلندی‌تبار با رمان «کشتارگاه شیشه‌ای» به بازار کتاب فرانسه راه خواهند یافت.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 262910