​مطالعه از زوال عقل پیشگیری می‌کند

 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۵۰
 
 
نتایج تحقیقات دانشگاه هنگ‌کنگ نشان می‌دهد که انجام برخی فعالیت‌های ذهنی مثل مطالعه می‌تواند در پیشگیری از زوال عقل در افراد موثر باشد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از مدیکال‌دیلی-نتایج تحقیقات جدید دانشگاه هنگ‌کنگ آشکار کرد که انجام برخی فعالیت‌های ذهنی مانند مطالعه، خطر ابتلاء به زوال عقل را در انسان به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد.

در حالی که ژنتیک نقش مهمی را در سلامت انسان ایفا می‌کند؛ اما تغییرات حتی جزئی در سبک زندگی و دوری از عوامل بیماری‌زا می‌تواند تاثیر مهمی در جلوگیری از ابتلاء به برخی بیماری‌‌ها از جمله زوال عقل داشته باشد. این بیماری بخش طبیعی از فرآیند پیر شدن نیست و عموما باعث ضعف حافظه در انسان می‌شود.

در این تحقیق بیش از 15 هزار شرکت‌کننده در سنین بالای 65 سال که بیماری زوال عقل مبتلا نبودند برای چندین سال مورد آزمایش و بررسی قرار گرفتند. بعد از گذشت چند سال، کاهش قابل توجهی در بیماری زوال عقل در بین آن‌هایی که به انجام فعالیت‌های ذهنی مختلف مثل مطالعه روی آورده بودند مشاهده شد. محققان دریافتند که مطالعه می‌تواند شروع زوال عقل بالینی را با بهبود ذخیره‌های شناختی کاهش دهد.

 پیش از این ناتالی فیلیپ، استاد ادبیات دانشگاه استنفورد، در نتیجه تحقیقی که در این دانشگاه انجام شده بود توضیح داد که نه تنها چیزهایی که می‌خوانیم بلکه تفکر عمیق درباره آن‌ها و مطالعه ادبیات، تمرینی فوق‌العاده ارزشمند برای مغز انسان محسوب می‌شود.
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 261889