پیشنهاد مطالعه:

‌میهن‌دوستان، اولین رمان تحسین شده نویسنده‌ای جوان

 
تاریخ انتشار : جمعه ۲۰ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۵۸
 
 
خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) مدت‌هاست به روال معمول خود از چهره‌های مطرح داخلی پیشنهاد مطالعه آخر هفته برای کتاب‌دوستان می‌گیرد. حال بر آن شدیم تا کتاب‌ها تازه را که در جهان منتشر شده، نقدهای مثبت زیادی گرفته اما به هر دلیل پرفروش نشده و به فارسی ترجمه نشده‌اند معرفی کنیم تا افرادی که به زبان انگلسی آشنا هستند از مطالعه آن‌ها لذت ببرند. برای این هفته کتاب «میهن‌دوستان» نوشته سانا کراسیکوف را انتخاب کردیم که شما را دعوت به خواندن معرفی آن می‌کنیم.
 
خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) - رمان «میهن‌دوستان»، اثری بین‌نسلی و درخشان درباره ایدئالیسم، خیانت و رازهای خانوادگی است که داستانش در ایالات متحده و روسیه می‌گذرد.

این کتاب نخستین رمان سانا کراسیکوف، رمان نویس ۳۷ ساله آمریکایی اوکراینی‌تبار است که مجله بریتانیایی گرانت او را به عنوان یکی از بهترین نویسندگان جوان آمریکایی معرفی کرده است.

داستان «میهن‌دوستان» از جایی شروع می‌شود که همزمان با رکود اقتصادی بزرگ، فلورانس فین، کالج بروکلین را ترک می‌کند تا در مسکو دنبال کار بگردد و در آنجا به عشق و استقلال برسد. اما وقتی به مسکو می‌رسد خیلی زود در کشوری که نمی‌تواند از آن بگریزد، گرفتار می‌شود. سال‌ها بعد پسر فلورانس، جولیان به ایالات متحده مهاجرت می‌کند، اگرچه کار او در صنعت نفت باعث می‌شود که گاهی به مسکو برگردد.

وقتی او می‌فهمد که پرونده فلورانس در کا.گ.ب از حالت محرمانه خارج شده، سفری کاری تدارک می‌بیند تا حقیقت را درباره مادرش کشف کند و پسرش، لنی را متقاعد کند و به خانه برگردد و بختش را در کشور تحت حکومت پوتین بیازماید. چیزی که جولیان می‌فهمد اندوه‌بار است: داستانی ناگفته از نسلی از آمریکایی‌ها که کشورشان رهای‌شان کرد و تاریخ اسرارآمیز دو کشور عجیب که زیر لوای دشمنی دیرینه با هم سازش می‌کنند.

میهن‌دوستان یادگاری از سال‌های جنگ سرد است که با بینشی مثال‌زدنی و مهارتی فوق‌العاده روایت می‌شود. رمان بین دو زاویه دید روایی از منظر فلورانس و جولیان در رفت و آمد است. از یکسو داستان مادر پسری است، از طرف دیگر داستان دو کشوری است که رقصی دیالکتیکی با یکدیگر دارند؛ یک داستان عاشقانه و یک داستان جاسوسی؛ و هر دو مورد روایتی عالی است، یک روایتح حماسی قدیمی و رمانی معاصر درباره اندیشه‌های مختلف.

رمان مهین‌پرستان از خلال تاریخ یک خانواده از سه نسل که بین قاره‌ها در رفت و آمد است، داستانی تکان‌دهنده درباره قدرت عشق، مزایا و مخاطرات و رازهایی است که والدین و بچه‌ها از یکدیگر پنهان می‌کنند.

ناتانیل ریچ، منتقد روزنامه نیویورک تایمز، میهن‌دوستان را یک عاشقانه تاریخی با سبک قدیم خوانده که چندنسلی، چندروایتی و بین‌قاره‌ای است.
خالد حسینی، نویسنده رمان برجسته «بادبادک‌باز» نیز درباره اولین رمان سانا کراسیکوف نوشت: «من در هر صفحه از این کتاب، ملاحظه‌ای دقیق دیدم، هر سطر چنان سرشار از حقیقت و جزئیات درخشان است که برای لذت بیشتر لازم است دوباره خوانده شود. میهن‌دوستان متقاعدم کرد که کراسیکوف، نمادی از نویسندگان نسل خودش است.»

یان مارتل، نویسنده رمان زندگی پی، میهن‌درستان را یک شاهکار خواند و آن را دکتر ژیواگوی زمان ما توصیف کرد.
سانا کراسیکوف، نویسنده زاده اوکراین در آمریکا زندگی می‌کند. او در گرجستان و آمریکا بزرگ شده و در سال ۲۰۰۱ از دانشگاه کورنل فارغ‌التحصیل شده است. در سال ۲۰۱۷ مجله گرانتا او را یکی از بهترین نویسندگان جوان آمریکا نامید.

در سال ۲۰۱۰ اولین مجموعه داستان کراسیکوف با نام «یک سال دیگر» منتشر شد و مین‌پرستان اولین رمان اوست که انتشارات اشپیگل و گراو آن را در ۵۴۲ صفحه و با قیمت ۱۸.۵۳ دلار منتشر کرده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 257356