شاعر «ضد شعر» اهل شیلی درگذشت

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۳۲
, مترجم : مهرناز زاوه
 
 
نیکانور پارا، شاعر تاثیرگذار اهل شیلی و پدر جنبش «ضد شعر» دیروز (۳ بهمن‌ماه) در سن ۱۰۳ سالگی در خانه‌اش در نیومکزیکو درگذشت. او در طول حیاتش چهار بار نامزد دریافت نوبل ادبیات شده و جوایز معتبری چون «جایزه ملی ادبیات شیلی» و «سروانتس» را دریافت کرده بود.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از بی‌بی‌سی - نیکانور پارا، شاعر، ریاضیدان و فیزیکدان اهل شیلی دیروز (۳ بهمن‌ماه) در ۱۰۳ سالگی در خانه‌اش در لاس‌کروسس نیومکزیکو درگذشت.

پارا که خالق سبک نوین «ضد شعر» بود، از تکنینک‌ها و سبک‌های سنتی شاعرانه اجتناب می‌کرد. او در اشعارش از زبانی مستقیم و نه خیال‌پردازانه استفاده می‌کرد که اغلب طنز تلخی داشت.

پارا در سال ۱۹۶۹ میلادی جایزه ملی ادبیات شیلی را به دست آورد و در سال ۲۰۱۱ جایزه سروانتس، معتبرترین جایزه ادبی در دنیای اسپانیایی‌زبان‌ها را از آن خود کرد. او چهار بار نامزد کسب جایزه نوبل ادبیات شد، اما هرگز نتوانست آن را به دست آورد.

پارا به شاعران توصیه می‌کرد از کوه المپ پایین بیایند و با دنیای واقعی سر و کله بزنند. او همچنین به شاعران جوان پیشنهاد می‌کرد که خود را از بند سنت‌ها برهانند.

او کتاب معروف خود «شعرها و ضدشعرها» را میان سال‌های ۱۹۴۹-۱۹۵۱ میلادی و در زمان مطالعه کیهان‌شناسی در آکسفورد نوشت. آثار او به بسیاری از زبان‌ها ترجمه و منتشر شده‌ است. او که در کنار نوشتن شعر، ریاضیدان و فیزیکدان نیز بود، چیزی نزدیک به چهار دهه فیزیک نظری را در دانشگاه‌های شیلی تدریس کرد.

میچل باچله، رئیس جمهور سابق شیلی در توئیتر خود نوشت: «شیلی یکی از بزرگ‌ترین نویسندگان تاریخ خود را از دست داد.»
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 257031