واکنش تند آنتونی بیور به‌ممنوعیت کتابش در اوکراین

 
تاریخ انتشار : شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۳۰
, مترجم : مهرناز زاوه
 
 
ممنوعیت اوکراینی‌ها برای کتاب استالینگراد درباره وقایع جنگ‌جهانی دوم، واکنش تند نویسنده این کتاب را در پی داشته است.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از گاردین - کتاب تاریخی پرفروش آنتونی بیور، برنده جایزه ساموئل جانسون، جایزه تاریخ ولفسون و جایزه هاثورندن در سال ۱۹۹۹ کتابی است درباره جنگ در شهرهای روسی در طول جنگ‌جهانی دوم. ترجمه روسی این کتاب به همراه کتاب‌های نویسندگانی چون بوریس اکونین و بوریس سوکولوف یکی از ۲۵ عنوانی است که هفته گذشته توسط مقامات اوکراینی ممنوع اعلام شد.

در سال ۲۰۱۶ قانونی در اوکراین به تصویب رسید که طی آن کتاب‌های وارداتی از روسیه که محتوای ضد-اوکراینی داشته باشند با نظر یک شورای متخصص ممنوع اعلام خواهند شد.

سرهی اولینیک، رئیس کمیسیون صدور مجوز پخش گفت: «این ممنوعیت به‌خاطر بخشی از کتاب است که درباره جزئیات به قتل رساندن ۹۰ کودک یهودی به دست ارتش اوکراین به ضرب گلوله است. این عمل تحریک‌آمیز است. وقتی ما منبع بیور برای چنین ادعایی را جست‌وجو کردیم متوجه شدیم از گزارشات شورای کمیسرهای خلق برای امور داخلی استفاده شده است. همین کافی بود تا این موضوع را در شورای متخصصین مطرح کنیم و از حمایت آن‌ها سپاس‌گزاریم.»

اما بیور گفت که منبع او اسناد داخلی شوروی نبوده بلکه از کتاب یک افسر آلمانی ضدنازی، هلموث گروسکرث، استفاده کرده است. این کتاب به‌عنوان یکی از منابع استالینگراد در کتاب نیز ذکر شده است.

او گفت: «این کاملا شرم‌آور است. آن‌ها هیچ دلیلی برای این کار ندارند. در نسخه انگلیسی و روسی این کتاب کاملا مشخص است که منبع این اطلاعات چیست و از کجا آمده است. این افسر شجاع و مذهبی (گروسکرث) که علی‌رغم تهدیدات فراوان مبنی‌بر گزارش موضع او به هیلمر، به‌شدت به این قتل‌عام کودکان اعتراض کرد. به هیچ طریقی امکان نداشت شوروی این قضیه را بداند.»

بیور به سفارت انگلیس در کی‌یف درباره این ممنوعیت نامه نوشته و قصد دارد به این موضوع اعتراض کند. او همچنین گفت: «این کار از دید خود اوکراین بسیار ناامیدکننده است. آن‌ها می‌خواهند خود را بسیار دموکرات‌تر از روس‌ها نشان‌ دهند، آن وقت چنین کاری می‌کنند.»
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 256857