۱
 

ژان دورمسون، نویسنده سرشناس فرانسوی درگذشت

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۵۸
 
 
ژان دورمسون، نویسنده شهیر و صاحب صندلی شماره دوازده آکادمی فرانسه ساعاتی پیش از دنیا رفت.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از اکسپاتیکا - ژان دورمسون، نویسنده سرشناس و پرکار که یکی از مهم‌ترین نویسندگان فرانسوی است ساعاتی پیش در سن 92 سالگی درگذشت.
 
دورمسون، در سال 1973 میلادی به عنوان جوان‌ترین عضو آکادمی فرانسه که متشکل از نخبگان ادبی این کشور است، انتخاب شد. وی از امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فعلی فرانسه عنوان «روشنفکری» را دریافت کرده بود.
 
او در 87 سالگی برای نخستین بار بر پرده سینما ظاهر شد و نقش فرانکوآ میتراند، رئیس‌جمهور سوسیالیست سابق و دوستش را در فیلمی کمدی بازی کرد. دورمسون یکی از چهره‌های محبوب تلویزیونی و اغلب مهمان برنامه‌های مختلف بود.
 
رمان‌های او سال ها در خارج از فرانسه ترجمه نشد، به همین نیز دلیل دورمسون برای خوانندگان کشورهای مختلف نویسنده نام آشنایی نیست اما در سال 2015 همه آثار او توسط خانه انتشاراتی شناخته‌شده «پلاید» ترجمه شد.
 
درومسون در شانزدهم ژوئن 1925 میلادی در پاریس به دنیا آمد و کودکی‌اش را به همراه پدر دیپلماتش در کشورهای آلمان، رومانی و برزیل سپری کرد. او مدرک کارشناسی خود را از دانشگاه معتبر «اکو نورماله» گرفت و صاحب مشاغل سیاسی و از سال 1974 تا 1977 مدیر روزنامه «فیگارو» بود.

کارنامه ادبی او با انتشار کتاب «شکوه امپراتوری» در سال 1971 میلادی آغاز شد. کتابی که در همان سال برنده جایزه آکادمی فرانسه شد.
دورمسون سرانجام و پس از جدال طولانی با سرطان مثانه در سال 2013 کتابی تحت عنوان «شبیه آواز امید» را نوشت و مردم دنیا را به تأمل درباره دنیا و تغییر سرنوشت انسان فراخواند.
 
هیچ کدام از آثار دورمسون تاکنون به زبان فارسی ترجمه نشده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 255220
 


 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۹-۱۵ ۱۴:۳۱:۴۶
فرانکوآ میتراند؟ یا فرانسوا میتران؟ لطفا مرا از گمراهی و سر درگمی دربیاورید. (223375)