هشدار نویسندگان اسکاتلندی به دولت برای کاهش بودجه ادبیات

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۴۳
 
 
111 نویسنده اسکاتلندی می‌گویند کاهش حمایت از نویسندگان و بودجه بخش ادبیات به یکی از مهم‌ترین میراث ادبی دنیا ضربه می‌زند.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از گاردین، نویسندگان بزرگی چون ایان رنکین و آلی اسمیت به دولت اسکاتلند هشدار دادند که کاهش بودجه در بخش ادبیات سبب می‌شود که نسل‌های آینده به اوایل قرن 21 بازگشته و حسرت بخورند که چرا نویسندگان بزرگی چون رابرت لوئیس استیونسون یا ادوین مورگان دیگری در کشورشان پا به عرصه وجود نمی گذارند!
 
111 نویسنده اسکاتلندی از جمله کیت آتکینسون، الکساندر اسمیت و آیروین ولش نامه اعتراض به دولت برای کاهش بودجه را امضا و نسبت به کاهش بودجه حوزه کتاب و فرهنگ در جلسه آینده هیئت دولت اعتراض کردند. آن‌ها در این نامه از دولت خواستند بودجه فرهنگی را افزایش دهد و گفتند بدون حمایت دولت میراث فرهنگی کشور نابود می‌شود.
 
نویسندگان در این نامه خاطرنشان کردند که «تعهد اسکاتلند در تولید فرهنگ و هنر برای همه با حمایت و تأمین بودجه فستیوال‌ها، ناشران، نویسندگان و برنامه‌های آموزشی زبانزد عام و خاص است و کاهش بودجه خسارات غیرقابل‌جبرانی به فرهنگ و تمدن کشور وارد می‌کند.»
 
وال مک‌درمید، نویسنده اسکاتلندی آثار جنایی در این باره گفت: «سیاستمداران باید به یاد داشته باشند که نویسندگان درآمد زیادی برای کشور به ارمغان می آورند و صنعت گردشگری را رونق می‌بخشند.»
 
جزئیات بودجه سال آینده اسکاتلند در تاریخ 14 دسامبر (23 آذرماه) منتشر می‌شود. ماه گذشته بن تامسون، رئیس مؤسسه اسکاتلند خلاق در نامه‌ای به وزیر فرهنگ، کارن برادلی هشدار داده بود که کاهش بودجه مؤسسات فرهنگی تأثیر منفی به‌سزایی بر توانایی این مؤسسات برای حمایت از هنر و ادبیات خواهد گذاشت.
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 255163