بهترین رمان‌های جنایی سال 2017 از نگاه نیویورک‌تایمز

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۱۶
 
 
در سال گذشته بسیاری از کتاب‌های نوشته شده در ژانر پلیسی و جنایی با استقبال قابل توجهی از سوی مخاطبان روبرو شدند. نیویورک‌تایمز به روال معمول هرساله خود بهترین کتاب‌های این حوزه را انتخاب کرده که ما نیز در این گزارش به آن پرداختیم.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از نیویورک‌تایمز، بیشتر فیلم‌های سینمایی که در ژانر جنایی ساخته می‌شوند، آثار اقتباسی از روی کتاب‌ها و رمان‌های هستند. اما به باور بسیاری خواندن آثار مکتوب خیلی هیجان‌انگیزتر از تماشای فیلم‌های ساخته شده از روی همین رمان‌هاست.

بیشتر علاقمندان رمان‌های جنایی می‌گویند وقتی این نوع داستان‌ها را می‌خوانند دوست دارند فضای مورد دلخواهشان را در ذهن تجسم کنند، اما فیلم‌ها تنها یک فضای کلیشه‌ای موجود را به بیننده ارائه می‌کند.

رمانهایی که در زیر معرفی می‌شود همگی بهترین و پرفروش‌ترین داستانهای جنایی در سال 2017 میلادی بوده‌‌ است:

- «تشنگی» نوشته جو نسبو - انتشارات ناپف 
داستان قاتلی زنجیره‌ای را روایت می‌کند که قربانیان خود را با روش عجیبی می‌کشد و بعد خونشان را می‌نوشد. او یک سری دندان مصنوعی ساخته شده از فلز دارد که برای این کار از آن استفاده می‌کند. در داستان شخصیت دیگری مثل هری هول، کارآگاه نروژی نیز دیده می‌شود که قاتل نه تنها از او نمی‌ترسد، بلکه او را به بازی مرگ و زندگی دعوت می‌کند.

- «نیرو» نوشته دان وینسلو-انتشارات هارپرکالینز
داستان ماجرای مبارزه گروه پلیس به رهبری «دنی مالون» در منطقه شمالی منهتن نیویورک است که در عین شدت و سرعت از حوادث پیش آمده نمی‌ترسند. آنها با هر گروهی؛ از گانگسترها گرفته تا قاچاقچیان مواد مخدر درگیر هستند و این درگیری ماجرای قصه وینسلو شده است.

- «پادشاه خشم» نوشته جین فیلیپس - انتشارات ویکینگ
ژوان و پسر چهارساله‌اش در ساعات انتهایی کار روزانه باغ وحش در حال بازدید و تماشای حیوانات هستند. او با تمامی راه‌های آشکار و مخفی و ورودی و خروجی‌های باغ وحش آشنایی دارد و می‌تواند از تهدیدهای موجود فرار کند. سه ساعت آینده این زمان تمام داستان کتاب را تشکیل می‌دهد.

راننده» نوشته هارت هانسون-انتشارات داتون
مایکل اسکلیگ راننده یک ماشین تشریفاتی لیموزین است و در حالی منتظر مشتری مشهور خود جلوی هتل است که اتفاقاتی وحشتناک برایش رخ می‌‌دهد. مشتری او شخصی به نام آویلا است که بعد از کشته شدن محافظانش، جانش به خطر می‌افتد.

-«مردان صاعقه» نوشته توماس مولن- انتشارات 37اینک/آتریا
در دهه 1950 میلادی و در گرماگرم اتفاقات تبعیض‌نژادی، خواهران اسمیت که سیاه پوست هستند جانشان به خطر می‌افتد. آنها در همسایگی سفیدپوستانی زندگی می‌کنند که در مقابل گروه‌های نژادپرستی مثل کوکلوس‌ کلان باید بین وفاداری به قانون یا خانواده یکی را انتخاب کنند.

- «دو نوع حقیقت» نوشته مایکل کانلی - انتشارات لیتل براون
هنری بوش کارآگاه بازنشسته به کار برگشته و به طور داوطلبانه در اداره پلیس کار می‌کند. در یک داروخانه کارمند جوان به قتل رسیده است و اداره پلیس از او می‌‌خواهد این پرونده را دنبال کند. او همراه سه کارآگاه دیگر تیمی تشکیل می‌‌دهند تا بتوانند کلیدهای این قتل رازگونه را کشف کنند. آنها شبکه خطرناکی از قاچاق دارو و مواد مخدر را کشف می‌کنند.

-«خط نیمه شب:یک رمان از جک ریچر» نوشته لی چایلد - انتشارات دلاکورت
ریچر در شهری کوچک به نام ویسکانزین در حال قدم زدن است که چشمش به حلقه‌ای در ویترین مغازه عتیقه فروشی می‌افتد. روی حلقه نوشته شده: «نقطه غربی 2005». او با دیدن حلقه یاد خاطراتی می‌افتد که در عراق و افغانستان همراه زنی برایش اتفاق افتاده بود. او سعی می‌کند صاحب حلقه را پیدا کند.

-«صدایی از قاتل» نوشته آن پری- انتشارات بالانتین
افسر پلیسی به نام مونک با صحنه فجیع قتل یک تبعه مجارستانی روبرو می‌شود که با چیزی شبیه یک سرنیزه بزرگ کشته شده است. مقتول صاحب انبار بزرگی است که در میان انبارش غرق در خون کشف می‌شود. اطراف مقتول 17 شمع گذاشته شده که با خون مقتول خاموش شده‌اند. مونک برای جستجوی هویت مقتول به میان جامعه مهاجرین مجارستانی در شهر لندن می‌رود.

-«جنازه‌های خاکی» نوشته دونا لئون- انتشارات آتلانتیک مانتلی
ماجرای اصلی داستان در شهر ونیز ایتالیا اتفاق می‌افتد و در تمام صفحات کتاب، گوشه‌هایی از زندگی خانواده‌هایی ایتالیایی به چشم می‌خورد. برونتی مرد خوبی است که عاشق خانواده و شهرش است، ولی برای پیدا کردن حقیقت و عدالت کاملاً بیرحم می‌شود. 

- «پرنده آبی، پرنده آبی» نوشته آتیکا لاک - انتشارات لیتل براون 
دارن متیو، نظامی سیاه پوست اهل تگزاس است که درباره شرق تگزاس همه چیز را می‌داند. او تنها کسی از خانواده‌اش است که از تگزاس خارج می‌شود. از بزرگراه 59 آن طرف‌تر خطراتی در انتظار وی است. کشته شدن دو نفر؛ یکی اهل شیکاگو و سیاه پوست و دیگری زنی سفید پوست معمایی ایجاد می‌کند که دارن باید آن را حل کند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 255001