انتشار رمانی از شهریار مندنی‌پور در آمریکا

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۴۱
 
 
رمانی از شهریار مندنی‌پور، نویسنده‌ ایرانی با عنوان «ابرو هلالی» به زودی در آمریکا منتشر خواهد شد. این رمان کنکاش در زندگی یک سربازِ نجات‌یافته از جنگ ایران و عراق است که سال‌ها بعد از جنگ با کابوس‌ها زندگی می‌کند. انتشارات رستلس‌بوکز این رمان را اثری فانتزی و تخیلی توصیف کرده است.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از رستلس‌بوکز، رمانی به نام «ابرو هلالی» (Moon Brow) از شهریار مندنی‌پور، نویسنده ایرانی ماه آوریل سال 2018 میلادی در آمریکا منتشر خواهد شد.ترجمه انگلیسی این رمان 480 صفحه را سارا خلیلی به عهده گرفته و انتشارات رستلس‌بوکز آن را منتشر خواهد کرد.
 
این رمان را مندنی‌پور به فارسی نوشته و رستلس‌بوکز ناشر این اثر در تارنمای خود آن را یک داستان عاشقانه توصیف کرده که از زبان دو فرشته‌‌ کاتب روایت می‌شود که روی شانه‌های یک سربازِ نجات یافته از جنگ عراق و ایران نشسته‌اند و سرنوشت زنی مرموز را جست‌وجو می‌کنند که به رؤیاهای او می‌آید.
 
امیرخان سربازی است که پیش از شرکت در جنگ ایران و عراق و از دست دادن دست چپش بر اثر اصابت ترکش، یک زندگی سرخوشانه داشته است. پنج سال بعد از آن واقعه، مادر و خواهرش ریحانه، او را در بیمارستان اعصاب و روان پیدا می‌کنند و با خود به خانه‌شان در تهران می‌آورند.
 
حافظه امیرخان بر اثر صدماتی که در جنگ دیده از بین رفته و تنها چیزی که مدام به خاطرش می‌آید تصویری از یک زن مرموز است، که معتقد است نامزدش است. امیرخان هیچ‌گاه چهره او را ندیده و تنها یک هلال روی پیشانی او وجود دارد، از همین رو او را ابرو هلالی می‌نامد. امیرخان از خواهرش ریحانه می‌خواهد برای یافتن ماه‌ابرو به او کمک کند.
 
رمان «ابرو هلالی» سومین رمان شهریار مندنی‌پور است. رمان اول مندنی‌پور با عنوان «دل و دلدادگی» سال 1378 در تهران منتشر شد. رمان دوم نیز سال 1389 در آمریکا به چاپ رسید. این رمان که به 13 زبان ترجمه شد، مطبوعات غربی آن را تحسین کردند.
 
مندنی‌پور در رمان‌ها و برخی از داستان‌های کوتاه خود سعی کرده سراغ موضوعات عاشقانه برود و در پس‌زمینه آنها مسائل اجتماعی را روایت کند. او متولد 1335 در شیراز است و در سال‌های اخیر در برخی از دانشگاه‌های این کشور تدریس کرده است. از او پیش از این مجموعه‌داستان‌هایی از جمله«هشتمین روز زمین»، «ماه نیمروز»، «شرق بنفشه»، «آبی ماوراء بحار» و «مومیا و عسل» منتشر شده است.
 
نشر مرکز که ناشر آثار عمده مندنی‌پور است پارسال سه مجموعه‌داستان از او را تجدیدچاپ کرد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 254581