ویدیوی کریسمس، دو نویسنده بریتانیایی را به جان هم انداخت

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۴۹
 
 
هفته پیش یک ویدیوی تبلیغاتی به مناسبت کریسمس از تلویزیون بریتانیا پخش شد که طرفداران زیادی پیدا کرد و حالا خبر از سرقت ایده این ویدیو توسط یک نویسنده کودک، عناوین اخبار را پر کرده است.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از تایم، جان لوئیس، نویسنده و تصویرگر کتاب کودک اخیراً تبلیغی برای کریسمس ساخته که در فضای مجازی طرفداران بسیاری پیدا کرده و بارها به اشتراک گذاشته شده است. چند روز پس از پخش این ویدیو کریس ریدال،دیگر نویسنده شناخته‌شده کتاب کودک ادعا کرد ایده این ویدیو از کتابی که او در سال 1986 میلادی تحت عنوان «آقای زیر تخت» برای کودکان نوشته، به سرقت رفته است.
 
ریدال در این باره به گاردین گفت: «ایده هیولایی زیر تخت اصلاً تازه نیست، اما موجودی که در تبلیغات لوئیس حضور دارد، شباهت زیادی به شخصیتی دارد که من خلق کرده‌ام! دوست دارم لوئیس نظر خود را در این باره بگوید! پس از دیدن ویدیو از شباهت داستان آن به کتاب خودم شوکه شدم. خیلی‌ها به من ایمیل زدند و به این شباهت اشاره کردند. در نتیجه، تصمیم گرفتم به این سرقت ادبی واکنش نشان دهم. کتاب «آقای زیر تخت» اولین داستان تصویری بود که من برای کودکان نوشته و در سال 1986 میلادی منتشر کردم. بنا بر درخواست ناشر در سال 2009 تصویرهای کتاب را از نو کشیدم و در بیشتر روزهایی که لوریِت کودکان بودم از این کتاب به عنوان اولین نوشته‌ام یاد می‌کردند.» (لوریِت عنوانی است که در بریتانیا هر دو سال به یک نویسنده برای بزرگداشت از دستاوردهای ادبی‌شان اهدا می‌شود.)
 
سخنگوی جان لوئیس در پاسخ به ادعای کریس ریدال گفت: «ایده پنگوئن در زمان کریسمس تازه نیست و داستان ما در این ویدیو بسیار خاص است. داستان هیولای پشمالویی که خواب را از چشم کودکی می‌گیرد، در طول سال‌ها و بارها روایت شده است. اما رابطه کودک ویدیوی ما با این هیولا که «مُز» نام دارد، بسیار دوستانه است و قطعا فضای قصه این ویدیو با داستان ریدال تفاوت دارد.»
 
برای دیدن این ویدیوی کریسمس به لینک زیر مراجعه کنید:

https://www.youtube.com/watch?v=Jw1Y-zhQURU
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 254456