دن براون بار دیگر بازار کتاب را در مشت خود گرفت / اقبال به نسخه صوتی و الکترونیکی «منشاء»

 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۲۶
 
 
کتاب جدید دن براون، «منشاء» که پنجمین تریلر معمایی وی با محوریت پروفسور رابرت لنگدان، نشانه شناس دانشگاه هاروارد است در هفته اول خود موفق به فروش 100 هزار نسخه شد. همچنین 14 هزار کتاب صوتی نیز از این کتاب به فروش رسیده که به نوبه خود یک رکورد به حساب می آید.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از گاردین، هوش بی‌نظیر دن براون، بار دیگر او را به صدر فهرست نویسندگان پرفروش رساند و کتاب جدید او به نام «منشاء» در کمتر از یک هفته 100 هزار نسخه فروخت.
 
البته با وجود اینکه خرده‌فروشان از این موضوع خوشحال هستند اما به نظر می‌رسد علاقه خوانندگان بریتانیایی به این نویسنده مانند سابق نیست، زیرا میزان فروش کتاب قبلی براون تحت عنوان «نماد گمشده» در هفته اول پنج برابر بیشتر بوده است.
 
بنا برگفته مؤسسه کتاب «نیلسن» داستان جدید براون تا روز شنبه حدود 100 هزار و 95 نسخه فروخته بود. ترانسوورلد، ناشر اثر معتقد است این میزان سریع‌ترین فروش یک کتاب پس از کتاب «برو نگهبانی بگمار» نوشته هارپر لی در سال 2015 است که در پنج روز اول حدود 168 هزار نسخه به فروخته بود. اما مجله «بوک‌سِلر» خاطرنشان کرده فروش «منشاء» در هفته اول در بریتانیا نصف فروش «دوزخ» از همین نویسنده در سال 2013 است.
 
با در نظر گرفتن همه این شرایط باز هم «منشاء» یکی از پنج اثر ارزشمند سال 2017 به حساب می‌آید و یک سوم راه را برای کنار زدن کتاب «زوجِ خانه کناری» نوشته شاری لاپنا طی کرده است تا به صدر فهرست پرفروش‌های سال 2017 راه یابد. نقدهای کتاب نیز بهتر از نظرات مربوط به کتاب پیشین براون است.
 
سام لیث در تمجید از اثر جدید براون در مجله «گاردین» نوشت: «اگر بگوییم دن براون نویسندگی را بلد نیست درست مثل این است که بگوییم چیپس‌ها اصلاً ترد نیستند. او نوستراداموسی جدید برای زمانه‌ای خلق کرده است که شاید رو به پایان باشد.»
 
سخنگوی انتشارات ترانسوورلد نیز اعلام کرده که از فروش بالای این کتاب در هفته نخست بسیار خرسند هستند.  وی گفت: « کتاب در کل هفته گذشته در صدر فروش کتب الکترونیکی قرار داشت. فروش بیش از 14 هزار نسخه صوتی نیز باید به این آمار افزوده شود. فروشی که احتمالا تاکنون از همه آثار صوتی دیگر بیشتر بوده است. ما پیش‌بینی می‌کنیم کتاب در هفته دوم هم رکورد خوبی به جا بگذارد و بقیه سال آمارهای فروش افزایش دهد.»
 
فروشندگان کتاب نیز اعلام کردند: «فروش بیشتر از حد انتظار بوده است و همچنان ادامه دارد.  آمارهای اولیه نشان می‌دهد این کتاب موفقیت بیشتری نسبت به داستان قبلی براون کسب خواهد کرد و این موضوع محدود به هفته‌های اولیه انتشار کتاب نخواهد بود.»
 
«منشاء» نشان داد داستان‌های دن براون همچنان بر آمار افزایش فروش کتاب تأثیرگذار هستند. او نویسنده‌ای برجسته و مهم در ژانر معمایی است. داستان‌های او هم به مذاق مردان و هم زنان خوش می‌آید و همین موضوع فروش بالای آن‌ها را ضمانت می‌کند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 252751