ایشی گورو: نوبل حق مارگارت اتوود بود، از او معذرت می خواهم

 
تاریخ انتشار : جمعه ۱۴ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۳۵
 
 
کازوئو ایشی گورو، نویسنده انگلیسی ژاپنی تبار که دیروز به جمع نوبلیست ها پیوست در جدیدترین مصاحبه خود از تاثیری که اتوود و کوهن بر او داشته اند سخن گفته و نوبل را حق مارگارت اتوود دانسته است.
 
به گزارش خبرگزاری كتاب ايران (ايبنا) کازوئو ایشی گورو که با برنده شدن نوبل ادبیات امسال به نور چشمی جدید دنیای ادبیات و رسانه بدل شده، در گفت و گویی که با روزنامه گلاب اند ميل داشته اعتراف کرده که تا قبل از آنكه خبر برنده شدنش را از شبكه های تلويزيونی بشنود، از همه جا بی خبر بوده است. او حدس می زد كه جايزه نوبل ادبيات امسال به مارگارت اتوود، نويسنده كانادايی برسد.

ايشی گورو روز گذشته، چند ساعت بعد از اعلام برنده شدنش به این روزنامه پرتیراژ كانادايی گفت: «از مارگارت اتوود معذرت می خواهم، اين جايزه حق او بود و باور دارم كه روزی نه چندان دور اتوود اين جايزه را خواهد برد. من حتی يک لحظه گمان نمی كردم كه جايزه امسال را به من دهند. حالا فكر می كنم قدم در مسير بزگانی چون آليس مونرو گذاشته ام و اين باعث افتخار من است.»

این نویسنده 62 ساله از تاثیر مارگارت اتوود و لئونارد كوهن بر روی خود، این گونه سخن می گوید:« این دو نقش مهمی در نویسنده شدن من دارند. آهنگ های لئونارد كوهن برای من الهام بخش است و روزی كه خبر مرگش را شنيدم، غمگین ترين روز زندگی ام بود. باب ديلن نیز با ترانه هايش فكر نويسنده شدن را در من تقویت کرد. بله، همان باب ديلنی كه سال گذشته با برنده شدن جايزه نوبل ادبیات جنجال به پا كرد.»

ايشی گورو در ادامه گفت که دیشب از او دعوت شده بود تا در مراسم افتتاحيه نمايش «مكبث» که از سوی کارگردان سرشناس ژاپنی يوكيو نانينگاوا به صحنه می رود، شرکت کند. اما او پس از اعلام نتایج نوبل ترجيح داده كه در خانه بماند، چرا كه نمی خواسته با شرکت در مراسم  توجه رسانه ها را به خود جلب کرده و دسترنج  اين كارگردان اسطورهای ژاپنی را در حاشيه قرار دهد.

ايشی گورو می گوید: «داشتم برای یکی از دوستان ژاپنی ام ایمیل می نوشتم که از برنده شدنم با خبر شدم و سریع برای دوستم نوشتم فكر كنم من برنده نوبل امسال شده ام!»

او در مورد احساسش بعد از دریافت این خبر می گوید:«همه چيز انگار غيرواقعی بود. اما نه به آن اندازه كه برای ويليام گولدينك خالق «سالار مگس ها» اتفاق افتاد».

گولدينك سال 1983 میلادی وقتی خبر برنده شدنش را شنيد در حال رانندگی با سرعت غيرمجاز در اتوبانی بود و هنگامی که پليس جلو او را می گیرد، گولدينگ به  او توضيح می دهد كه نمی دانسته سرعتش زياد است و او برنده نوبل ادبیات شده است.

ايشی گورو كه پيش تر برای رمان هایی چون «هرگز رهايم نكن» و «بازمانده روز» در دنیای ادبیات جایی برای خود باز کرده بود، آخرين اثرش با عنوان «غول دفن شده» را در سال 2015 میلادی منتشر كرد. او پيش از اين نامزد جوايز ادبی بسياری شده بود تا اينكه ديروز از سوی آكادمی نوبل به عنوان برنده نوبل ادبيات 2017 معرفی شد. 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 252514