​برنده جايزه داستان كوتاه بي‌بي‌سي معرفي شد

قصه مردی که در دریا گم شده
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۰۸
 
 
كاينان جونز، نويسنده بريتانيايي با داستان كوتاه «كناره كم عمق» که از سوی هیئت داوران اثری هیجان‌انگیز توصیف شده توانست برنده اين دوره از جايزه داستان كوتاه بی‌بی‌سی شود.
 
به گزارش خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)، به نقل از گاردين، كاینان جونز، نويسنده بريتانيايي توانست نظر هيئت داوران جايزه داستان كوتاه بی‌بی‌سی را جلب كند و جايزه ١٥ هزار پوندي داستان كوتاه بی‌بی‌سی را به خود اختصاص دهد.
 
رقيب‌هاي برنده داستان کوتاه بی‌بی‌سی، نويسندگاني چون جني فاگان، هلن اوييمي، ويل ايوز و بنجامين ماركويتس بودند که به فهرست نامزد‌هاي نهايي اين جايزه راه پيدا كرده بودند.
 
داستان جونز، قصه مردي را روايت مي‌كند كه در دريا گمشده است، داستان مردي كه تصميم مي‌گيرد خاكستر پدرش را از قايق پراكنده كند، او برای همسرش یادداشتی درباره انتخاب سالاد می‌گذارد اما در مسير گرفتار توفاني سهمگين مي‌شود و زخمي مي‌شود و جدالش براي زنده ماندن روايت مي‌شود. او احساس سردرگمي مي‌كند. يك افق بي‌نهايت همه جا ديده مي‌شود كه هيچ نقطه از آن به نظر نمي‌رسد كه از ديگري نزديك‌تر باشد. مرد گمشده نمي‌داند كه دارد پيش مي‌رود يا نه و نمي‌تواند بگويد در چه مسيري قرار دارد. تنها صخره و نوسانات و بالا پايين رفتن‌هاي قايق را حس مي‌كند.
 
ايمير مك برايد، برنده جايزه بيليز و يكي از اعضاي هيئت داوران این جایزه، داستان جونز را يكي از كامل‌ترين داستان‌هاي كوتاهي توصیف کره كه تا به حال خوانده است؛ كشف تكان‌دهنده جسمي كه بيرون از زمان معلق است. او گفته است از آن وقتي كه داستان را خوانده، دايم فكرش را به خود مشغول كرده است.
 
جان مک گروگور از اعضاي ديگر هيئت داوران، گفته است جونز توانسته با یک داستان كوتاه شش هزار كلمه‌اي، يک موقعيت فوق‌العاده هيجان‌انگيز را خلق كند.  
 
كاينان جونز كه پيشتر، برنده جوايزي چون بتي ترسك و جايزه داستاني جروود شده بود، نويسنده بريتانيايي است كه اولين رمان او با عنوان خشكي طولاني در سال ٢٠٠٦ منتشر شد. او سپس توانست در فاصله سال‌هاي ٢٠١١ تا ٢٠١٤ سه رمان ديگر را منتشر كند
 
جونز ماه پيش راه يافتن خود را به ليست نهايي اين جايزه پيش پا افتاده و معمولي توصيف كرده و گفته بود هيچ فضاي خالي براي فرم داستان كوتاه وجود ندارد، همه چيز حساب شده است. شما بايد به جاي توصيف احساسات و قضاوت، قادر به خلق آن‌ها باشيد. داستان كوتاه يك لحظه است و نه يك سفر. و همه آنچه كه مي‌تواني با يك داستان كوتاه انجام دهي اين است كه آن را به قوي‌ترين شكل ممكن بسازي و نامزد شدن براي چنين جايزه‌اي كمك مي‌كند كه داستان بعدي‌ات را بنويسي.
 
زندگي و مرگ، جايگاه انسان در دنيا و انسان و روح انساني از موضوعات اصلي داستان‌هاي منتخب اين جايزه بوده‌اند.
 
جايزه داستان كوتاه بی‌بی‌سی با هدف تشويق نويسندگان داستان كوتاه در سال ٢٠٠٥ ايجاد شد و تاكنون باعث شهرت جهاني نويسندگاني چون زادي اسميت شده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 252436