«کیت میلت» در سن 82 سالگی از دنیا رفت

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۹ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۳۰
 
 
«کیت میلت»، نویسنده و فعال حقوق زنان در سن 82 سالگی دار فانی را وداع گفت.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از گاردین-«کیت میلت» هنرمند، متفکر، و فعال حقوق زنان که با کتاب «سیاست جنسی» نقش مهمی در ایجاد موج دوم حمایت از حقوق زنان و فمینیسم ایفا کرد در سن 82 سالگی درگذشت.
 
وی در سال 1934 در «مینستوتا» از پدری دائم‌الخمر و مادری معلم به دنیا آمد. مادرش علاوه بر شغل معلمی فروشنده بیمه در شرکتی کوچک بود تا بتواند زندگی سه دختر خود را تأمین کند. «میلت» در آغاز در دانشگاه «مینستوتا» تحصیل کرد اما سپس خاله‌اش هزینه تحصیل او را در آکسفورد پرداخت کرد و او اولین زن آمریکایی شد که مدرکی با معدل ممتاز از کالج «هیلدا» دریافت کرده بود.
 
وقتی کتاب «سیاست جنسی» منتشر شد مشغول کار مجسمه‌سازی بود. کتاب در یک شب حدود 10 هزار نسخه فروش رفت و او را تبدیل به یکی از نویسندگان معروف دنیا کرد.
 
در سال 2012 نشان شجاعت «یوکو اونو» به وی اهدا شد و یک سال پس از آن آن نام وی در سالن زنان مشهور «سِنِکا» در نیویورک به ثبت رسید.
 
«ایلین شوالتر»، یکی از مهم‌ترین تئوریسین‌های جنبش حقوق زنان درباره «میلت» می‌گوید: «هر انقلابی نیاز به رهبر دارد و «کیت میلت» با نوشتن کتاب «سیاست جنسی» به جنبش زنان صدایی جدید بخشید. او یک متفکر بود و توانایی سخن گفتن با بسیاری از مردم را داشت.»
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 251825