انتشار آخرین فصل از دانشنامه «پِر» پس از 125 سال

 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۱۵
 
 
دانشنامه «پِر»، مهم‌ترین دانشنامه عمومی بریتانیا بار دیگر و با اعمال تغییراتی منتشر می‌شود.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از گاردین- بیش از یک قرن از انتشار دانشنامه «پِر» می‌گذرد؛ دانشنامه‌ای که 125 سال پیش با عنوان «اطلاعات جامع و مفید درباره چیزهایی که همه باید درباره تجارت، تاریخ، مذهب، ادبیات، و دیگر موضوعات بدانند» و با قیمت یک شیلینگ عرضه شد و حالا قرار است انتشارات «پنگوئن» در آخرین نسخه این دانشنامه فصلی جدید به آن بیفزاید و بار دیگر آن را منتشر کند.
 
پیش از این «پنگوئن» اعلام کرده بود به دلیل بازنشستگی ویراستار این کتاب، دکتر «کریس کوک» و همچنین دسترسی مردم به اطلاعات از طریق شبکه جهانی اینترنت و همچنین شبکه‌های اجتماعی انتشار دوباره این دانشنامه بی‌فایده است. بنا بر آمار مجله «بوک‌سلر» میزان فروش این دانشنامه در سال‌های اخیر کاهش یافته است؛ سال 2001 و 2002 حدود 25 هزار نسخه از آن فروش رفت اما سال گذشته نزدیک به 3 هزار نسخه از آن توسط مردم خریداری شد.
 
«پنگوئن» طی بیانیه‌ای اعلام کرد: «دکتر «کوک» حدود 40 سال است که این دانشنامه را ویرایش کرده است و از او کمال تشکر را داریم که امکان انتشار کتابی باارزش را فراهم کرد. در عصر اینترنت دانشنامه «پِر» تاریخچه ارزشمند بریتانیا بود و به دست نسل‌های مختلف این کشور رسیده است. بسیار غم‌انگیز است که با بازنشستگی دکتر «کوک» دست از انتشار آن برداریم اما از تصمیم او برای بازنشستگی  حمایت و از تلاش وی در چهار دهه اخیر قدردانی می‌کنیم.»
 
«کوک» از سال 1970 به همراه گروهی از متخصصین خبره این دانشنامه را جمع‌آوری کرد. خود او می‌گوید در طی این سال‌ها بسیاری از مردم از طریق ایمیل از او تشکر کردند. «از کسانی که در این سال‌ها به من کمک کردند تشکر می‌کنم. بازنشستگی برای من هم بسیار سخت است و هر بار روزنامه می‌خوانم اطلاعاتی را روی کاغذ یادداشت می‌کنم و سپس به یاد می‌آورم دیگر نباید این کار را انجام دهم.»
 
دانشنامه «پِر» حدود هزار صفحه دارد و موضوعات مختلفی چون اسطوره‌شناسی، سینمای مدرن، موضوعات پزشکی، و حتی رکوردهای ورزشی را دربرمی‌گیرد. قرار است در نسخه جدید اطلاعاتی درباره دین زرتشت به خوانندگان ارائه شود.
 
تاریخچه این کتاب به قرن نوزدهم برمی‌گردد. «پِر سوپ»-شرکت تولید صابون- اولین بار این دانشنامه را برای تبلیغ محصولاتش منتشر کرد. دانشنامه‌ای که اولین بار شامل لغت‌نامه پزشکی و زبان انگلیسی، اطلس، و اطلاعات عمومی درباره موضوعات مختلف بود.
 
در آخرین نسخه کتاب چنین آمده است: «هدف دانشنامه از آغاز این بود که اطلاعات عمومی درباره موضوعات زمانه به خوانندگان ارائه ، آنان را برای زندگی در جامعه آماده ، و کنجکاوی‌شان را اقناع کند و سطح یادگیری‌شان را افزایش دهد.»
 
 از سال 1930 تاکنون 3 میلیون نسخه از این کتاب به فروش رفته است. در طول دهه گذشته 120 هزار نسخه از آن به فروش رفت. 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 251638