​ده‌ها نویسنده از 50 کشور جهان در برلین جمع می‌شوند

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۲۰
 
 
هفدهمین جشنواره‌ی بین‌الملی ادبیات برلین با حضور ده‌ها نویسنده از سراسر جهان به مدت 11 روز در برلین، پایتخت آلمان، برگزار می‌شود.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، یکی از موضوعات محوری در جشنواره‌ی ادبیات برلین در سال جاری تمرکز روی توسعه‌ی روایت در دنیای امروز و همین‌طور اشعار عاشقانه است.
 
جشنواره‌ی ادبیات برلین از سال 2001 میلادی هر سال در ماه سپتامبر به مدت 11 روز با حضور نویسندگانی از اروپا، آسیا، آفریقا، آمریکا و اقیانوسیه برگزار شده است. جشنواره‌ی امسال از ششم تا شانزدهم سپتامبر برگزار می‌شود.
 
در طول برگزاری جشنواره، نویسندگانی که به برلین دعوت شده‌اند تازه‌ترین آثارشان را برای مخاطبانی که از مدت‌های پیش ورودیه‌ی این جشنواره را پرداخت کرده‌اند قرائت می‌کنند.
 
به نوشته‌ی خبرگزاری آلمان، همه‌ی داستان‌ها، شعرها و متن‌ها به زبان اصلی خوانده می‌شوند و مترجمانی که در جشنوراه حاضر هستند آنها را به زبان آلمانی برای مخاطبان ترجمه می‌کنند.   
 
در جشنواره‌ی ادبیات برلین همه‌ی متن‌ها اعم از نظم و نثر به شش بخش یا موضوع تقسیم می‌شوند که عبارتند از: ادبیات جهان، تأملات و تفکرات، ادبیات بین‌المللی کودک و نوجوان، خاطرات، علم و بشریت و بخش ویژه.
 
متن‌هایی که در این موضوعات نوشته شده‌اند در طول برگزاری جشنواره به شکل‌های مختلف در جاهای مختلف به اطلاع مخاطبان رسانده می‌شوند.    
 
اگرچه بیشتر برنامه‌های قصه‌خوانی و شعرخوانی و همین‌طور کارگاه‌ها، سخنرانی‌ها، میزگردها و نمایشگاه‌ها در محل دائمی جشنواره‌های برلین برگزار می‌شوند از سالن‌های تئاتر و موسسه‌های فرهنگی نیز استفاده می‌شود.  
 
یکی از هدف‌های جشنواره‌ی بین‌المللی ادبیات در سال جاری تمرکز بر صداهای نویسندگان جوان است. در جشنواره‌ی امسال قرار است پیوند همکاری بین دو جشنواره‌ی مهم ادبی اروپا نیز منعقد شود.   
 
در جشنواره‌ی امسال بختیار علی از عراق، نوری الجراح از سوریه، یاسیمنا رضا از فرانسه، آرونداتی روی از هند، الیف شافاک از ترکیه از جمله نویسندگانی هستند که در جشنواره‌ی ادبیات برلین شرکت دارند.
 
امسال بیش از 200 نویسنده از کشورهای هند، آمریکا، چین، انگلیس، کنگو، اسپانیا، لبنان، کانادا، اندونزی، هند، الجزایر، مصر، عراق، سوریه، عربستان سعودی، امارات متحده‌ی عربی، ایرلند، فرانسه، اسپانیا، بلژیک، ترکیه، بنگلادش، افغانستان، لهستان، استرالیا، اتریش، ایتالیا، آلمان، شیلی، اتیوپی، پرو و پرتغال در جشنواره حاضر هستند.
  
در دوره‌های گذشته نویسندگانی از ایران نیز در این جشنواره‌ی بین‌المللی شرکت کرده بودند. امیرحسن چهل‌تن، محمود دولت‌آبادی و بهمن نیرومند از ایرانی‌هایی بوده‌اند که در جشنواره‌ی ادبیات برلین حضور داشته‌اند.
 
جشنواره‌ی بین‌المللی ادبیات برلین را سال 2001 میلادی بنیاد پتر وایس زیر نظر کمیسیون یونسکوی آلمان بنیان گذاشت و هدفش معرفی ادبیات ملل مختلف است.
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 251152