اعلام نامزدهای نهایی مهم‌ترین جایزه ادبی کشور استرالیا

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۰۱
 
 
نامزدهای نهایی جایزه ادبی «فرانکلین» اعلام شد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از گاردین- جایزه ادبی «مایلز فرانکلین» مهم‌ترین جایزه کشور استرالیا در حوزه ادبیات است و رمان‌هایی به عنوان برگزیده انتخاب می‌شود که زندگی و آداب و رسوم کشور استرالیا را منعکس کند.
 
این جایزه بر اساس وصیت‌ «مایلز فرانکلین» نویسنده استرالیا‌ بنیان‌ گذاشته شد. او با کتاب «حرفه عالی من» در دنیا شناخته می‌شود. این جایزه هر سال برگزار می‌شود و رقم مالی جایزه آن  60 هزار دلار  است. عمده برگزیدگان این رقابت تاکنون  زن‌ها‌ بوده‌اند و هَجونویس‌ها از شانس بیش‌تری برای بردن این جایزه برخوردار بوده‌اند. 
 
پنج نامزد نهایی جایزه برای اولین بار است که در این رقابت اثر‌شان دیده می‌شود. 
«اتفاقی جداافتاده» نوشته «امیلی مگوآیر» از انتشارات «مک‌میلانِ» استرالیا
«آخرین روزهای آوا لانگدون» نوشته «مارک اوفلین» از انتشارات «کوئینزلند»
«حرفه‌های عالی آنان» نوشته «رایان اونیل» از انتشارات «بِلَک»
«انتظار» نوشته «فیلیپ سالوم» از انتشارات «پانچر و واتمان»
«انقضا» نوشته «جوزفین ویلسون» از انتشارات UWA
 
«ریچارد نِویل»، از اعضای هیئت داوران  جایزه در سال 2017 اعلام کرد، این فهرست تفاوت صداها و روش‌های نگارش درباره زندگی استرالیایی را ارج می‌نهد. «هیچ کدام از این آثار به داستان‌های قبلی ما شباهت ندارد. در عین حال راه و دیدگاهی حقیقی از تجربه زندگی استرالیایی را به دنیا ارائه می‌کند. مانند همه آثار ادبیِ بزرگ این پنج اثر نیز از قدرت عشق، تأثیر گذشته بر زمان حال، تراژدی گریز از گذشته، و مشکلات جنگ سخن می‌گویند.»
 
پیش از این نویسندگانی چون «توماس کینیلی»، «تیم وینتون»، «پیتر کری»، «پاتریک وایت»، و «میچل کرستر» برنده این جایزه شده‌اند. برنده جایزه 60 هزار دلاری «فرانکلین» در تاریخ هفتم سپتامبر در کتابخانه ملی کشور استرالیا اعلام خواهد شد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 249271