بزرگترین نویسنده اردو زبان و نامزد «من بوکر» پاکستان درگذشت

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۲۹
 
 
«انتظار حسین» نویسنده نامدار اردو زبان و نامزد جایزه «من بوکر» سال 2013 در سن 92 سالگی درگذشت.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از «گاردین»، «حسین» که به‌عنوان بزرگترین نویسنده تاریخ زبان اردو شناخته می‌شود در آثار خود از سنت‌های باستانی پاکستان درخصوص جمع‌گرایی و فرهنگ تساهل بسیار نوشته است.
 
بنا به گفته پزشک معالج این نویسنده پاکستانی نامزد جایزه ادبی «من بوکر»، وی پس از یک دوره بیماری سخت در سن 92 سالگی درگذشت.
 
«انتظار حسین» که برای نگارش رمان و داستان‌های کوتاه و سرودن شعر مشهور است، با نامزدی «من بوکر» و برنده شدن مهم‌ترین جایزه ادبی فرانسه در سال 2014 به شهرت جهانی رسید.
 
وی در سال 1923 در هندوستان به دنیا آمد و در سال 1974 به کشور تازه تاسیس پاکستان که در آن زمان از هند جدا شده بود، مهاجرت کرد. وی از تجربه این مهاجرت 50 سال پس از آن در داستان کوتاهی با عنوان «نخستین صبحگاه» سخن گفت.
 
«حسین» در سال 1979 رمانی با نام «شهرستان» (Basti) با موضوع تاریخ پاکستان و شبه‌قاره هند به زبان اردو منتشر کرد که سپس به زبان انگلیسی نیز ترجمه شد.
 
این نویسنده به طور مداوم در ستون ادبی روزنامه انگلیسی زبان «داون» (Dawn) مطلب می‌نوشت و بعدها به‌عنوان صدای گروه‌های میانه‌رو پاکستان شناخته شد.
 
«مونو بهایی»، از دیگر نویسندگان اردو زبان درباره او گفته است: «انتظار حسین مرد ادبیات بود. مرگ او شکاف عظیمی را در حلقه ادبیات شبه‌قاره هند ایجاد خواهد کرد.»
 
«آلیا بگوم»، همسر این نویسنده در سال 2004 درگذشت و این دو هیچگاه فرزندی نداشتند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 232923